Германското правителство засили критиките си относно стремежа на UniCredit да придобие Commerzbank и призова италианската банка да намали дела си в немския кредитор. Това стана само часове, след като UniCredit обяви, че е увеличила дела си в Commerzbank до 28% чрез по-нататъшното използване на дериватни инструменти за повишаване на своя контрол върху германската кредитна институция. "UniCredit отново предприема некоординирани и неприятелски действия тук", заяви заместник-говорителят на правителството Волфганг Бюхнер на пресконференция в Берлин, предаде Блумбърг.
"Самата UniCredit подчертава, че участието в Commerzbank досега е било чиста инвестиция, която също така може да бъде прекратена по всяко време. Германското правителство очаква UniCredit да се възползва от тази възможност (да продаде дела си в Commerzbank -бел. ред.)", посочи той.
Още: Банка UniCredit с оферта да купи свой конкурент
Увеличение на дела
Главният изпълнителен директор на UniCredit Андреа Орсел отново изненада пазари рано сутринта днес, като обяви увеличението на ефективния дял на UniCredit от 21% на 28% в Commerzbank.
Италианската банка представи регулаторна документация за придобиване на дял от Commerzbank, който надвишава 10 на сто и достига до 29,9 на сто. Процедурата за получаване на разрешително е активирана и дискусиите с властите текат, добави банката.
UniCredit уточни, че тази операция "за момента е само инвестиция" и свидетелства за "доверието в Германия и нейните компании" на фона на сериозните трудности, които изпитва водещата икономика в еврозоната.
"Общият дял на UniCredit в Commerzbank е в порядъка на 28 на сто, от които 9,5 на сто пряко участие и около 18,5 на сто дериватни инструменти", посочи италианската банка в комюнике.
Още: UniCredit купи дял от германска банка
Базираната в Милано голям мултинационална банкова група използва деривати, откакто за първи път разкри, че от септември насам е увеличила позиция в своя германски конкурент. Това увеличение е позволило на UniCredit да контролира правото на глас в германския кредитор, без да има официално разрешение от Европейската централна банка да надхвърли притежаван от нея дял от 10%.