Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Кои разходи да съкратим?": Финансовият министър с остър тон и контраатака за критиките към бюджета (СНИМКИ)

18 декември 2024, 14:00 часа • 960 прочитания

"Разходната част на бюджета е най-обсъждана, но в нея няма нищо фалшиво, за съжаление. Бяха изказани много мнения от експерти да се съкратят разходите - кои разходи да съкратим, уважаеми политици и експерти? Разходите за заплати и пенсии, или разходите за капиталовата програма за социален просперитет на страната и икономически растеж за общините и региони? Аз няма да бъда финансовият министър, който да предложи намаляване на доходите и пенсиите на хората, нито ще възпрепятствам изпълнението на стратегическите проекти на страната и общините за водоснабдяване, инфраструктура и образование."

Това обяви на брифинг след края на днешното правителствено заседание вицепремиерът и служебен финансов министър Людмила Петкова. С видимо остър тон тя отправи контраатака срещу редицата критики към предложената от нея финансова рамка за 2025 г. Припомняме, че почти всички финансови експерти и икономисти изразиха безпощадни критики към проектобюджета, а политическите партии са готови да прекроят изцяло предложената рамка. 

Още: Всички средства за инвитро процедури са подсигурени: Твърдение на здравното министерство

"По темите бяха изразени както градивни критики, така и лъжи, и непрофесионални становища, които не само нямат стойност, но и създават разкол в обществото - настройвайки го срещу определени сектори, предоставяйки невярна информация. Служебното правителство пое отговорност да състави бюджета за 2025 г. Той трябва да бъде с дефицит до 3% - ние не можем да внесем бюджет с по-висок дефицит. Основните параметри бяха обсъдени с всички заинтересовани страни и с по-голямата част от партиите", обясни Петкова.

Снимка: БГНЕС

Хаосът с финансите

Според Петкова проблемът не е в разхода за възнагражденията, а в начина, по който са били увеличени "без да се основават на здрава икономическа логика". И още: "Народното събрание има пълните правомощия да промени или отмени приетите от него закони - служебното правителство се е съобразило с всички действащи към момента закони. Бюджетът се критикува, че е хаос - не се харесва увеличението на заплатите в публичния сектор. И на нас не ни харесва, защото политиката по доходите е хаос. Този хаос не е създаден от служебното правителство", каза служебният вицепремиер.

Тя обясни финансовите процедури по отношение на взетите решения за определените параметри на бюджета. "По отношение на капиталовите разходи - нужни са инвестиции, за да се постигне икономически растеж. По приходната част - бяха отправени критики, че заложените приходи са фалшиви и че бюджетът застрашава фискалната стабилност на страната. Не той, а приетите хаотични политики и законодателство, които са заложени в него заплашват стабилността", каза още Петкова.

Снимка: БГНЕС

Нереалните приходи

По повод заложените близо 20 милиарда очаквани приходи в хазната след събиране на данъци, което бе отчетено от икономистите като нереалистична цел от страна на финансовото ведомство, Петкова каза:

"Страната ни има огромен резерв както за събиране на декларирани и невнесени данъци, така и за укрити данъци. Аз няма да бъда финансовият министър, който ще предложи увеличение на данъци за гражданите и бизнеса, при положение, че България разполага с такъв резерв. Страната ни е на първо място в ЕС по дял на "сивата икономика" - 30%. При БВП над 200 милиарда лева, дял на "сивата икономика" е 65-70 милиарда лева. Считате ли, че държавата не трябва да събеде поне част от тези данъци и осигуровки, вместо да увеличава данъците на съвестните данъкоплатци?", каза вицепремиерът.

Още: План: Заплатите в МВР и армията скачат до небето през 2025 г., рекордът е в ДАТО - със 75%

Финансовият министър уточни, че ведомството е дало отрицателни становища по казусите с увеличаване на доходите. "Тези становища бяха хвърлени в кошчето, без да се вземат предвид изложените аргументи". И още: "Ръстът на приходите е повече с 20 млрд. лв. за 2025 г., в сравнение с 2024 г. Но спрямо плана (бел.ред. в действителност) е само 17 млрд .лв. Всъщност 3 млрд. приходи не постъпиха тази година, както и 1 млрд. лв. разходи са обезпечени. По тази логика трябва ли да се твърди, че и бюджета за 2024 г. е фалшив - разлика от 4 млрд. лв.", твърди Петкова.

Снимка: БГНЕС

Още: Защо държавата изведнъж се отказа да облага свръхпечалбите на банките?

Инвитро процедурите

По темата за инвитро програмите и липсващото финансиране, Петкова посочи, че вече заложени в план-сметката. "Това е преструктуриране на разходи, тъй като беше коментирано, че няма да бъде възможно усвояването им. За 2025 г. сме заложили и за инвитро, и за програмите за МОН. Тези средства не са взети, временно са пренасочени. Ако има изпълнение, ще им бъдат предоставени, но виждате остават по-малко от 10 дни до края на годината", подчерта Петкова. По-рано днес преди началото на правителственото заседание премиерът Главчев също каза, че скандалът с пренасочването на средствата за земеделците бил измислица, създадена от "следователи".

От своя страна военният министър защити увеличението на заплатите в армията. Атанас Запрянов каза, че недокомплектът в момента е около 22%, в сухопътните войски  - 30%, а в гвардейската част - 62%. "Силно поддържаме предвидените в бюджета за 2025 г. средства за увеличението на заплатите", заяви Запрянов. Той обясни, че за 10 години конкурентоспособността на заплащането на офицерския състав е намаляла два пъти, на войнишкия - три пъти на пазара на труда. "Това са аварийни мерки. Има риск да не можем да сертифицираме дори тези формирования, които са определени за колективната отбрана", каза той. Запрянов е категоричен, че няма прекомерно увеличение на военните разходи за отбрана - спрямо БВП оставал на същото ниво.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес