33 916 375 лв. бяха пренасочени от служебното правителство на Димитър Главчев към Държавен фонд "Земеделие" с Постановление № 407/22.11.2024. Въпросните пари са предвидени за дейности по Стратегията за развитие на научните изследвания и Националната пътна карта като част от държавния бюджет за 2024 година.
Отворено писмо по темата
"Настояваме българското правителство да възстанови изцяло средствата както бяха зададени в бюджета на Република България за 2024 г. Иначе ще бъде засегната драстично работата на научните инфраструктури, които правят възможни съвременни фундаментални и приложни изследвания в областта на медицината, науките за живота, физиката, химия, екология, както и хуманитарни и социални науки. Това ще доведе до трайни и сериозни последствия като:
- Нанасяне на силен удар върху иновационния капацитет на България и върху развитието на българска икономика, базирана на наука и иновации.
- Силно затруднена реализация на важната за страната "Иновационна стратегия за интелигентна специализация", приета от Министерския съвет и определяща за интегриране на българската икономика към политиките на ЕС.
- Разширяване на пропастта между нас и останалите страни-членки на ЕС, сред които България се нарежда на предпоследно място по общ иновационен индекс.
- Невъзможност за изпълнение на планирани дейности за модернизацията на отдавна морално остарялата научна инфраструктура на територията на страната.
- Невъзможност за реализация на планирани дейности за интеграция на българското изследователско пространство с водещите достижения в света за следващите години.
- Репутационни щети за България – страната, чийто еврокомисар отговаря именно за ресор "Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации", спира средствата за модернизация на научна инфраструктура.
Искането е подписано от: Вземи от инвитро, спаси земеделие: Трансферът на деня
- Център за съвременна микроскопия, част от Eurobioimaging ЕRIC с координатор доц. Стойно Стойнов (ИМБ-БАН).
- Европейски център за ядрени изследвания – ЦЕРН с координатор проф. дфзн Георги Райновски, Софийски Университет "Св. Климент Охридски".
- Национален университетски комплекс за биомедицински и приложни изследвания, обвързан с участието в Европейската инфраструктура за биобанкиране (BBMRI-ERIC). Координатор на консорциума, aкад. проф. д-р Ваньо Митев, (МУ-София), Координатор на националния хъб за биобанкиране (BBMRI.bg), проф. Радка Кънева, МУ-София.
- Националният център за високопроизводителни и разпределени пресмятания (НЦВРП) с координатор проф. Анета Караиванова (ИИКТ-БАН).
- Научна Инфраструктура по Клетъчни Технологии в Биомедицината НИКТБ (ИНФРААКТ). Национален възел на EATRIS-ERIC и разпределена инфраструктура с координатор Софийски Университет "Св. Климент Охридски". Главен координатор и национален директор на ЕАТРИС-България: проф. Росица Конакчиева, дбн, координатор на ИБИР-БАН - чл.-кор. проф. дбн Сорен Хайрабедян, координатор на ИБФБМИ - БАН - проф. дбн Албена Момчилова.
- Национален център по биомедицинска фотоника“ (НЦБМФ) с координатор доц. д-р Христина Андреева (ИЕ-БАН).
- Научноизследователска инфраструктура "Екстремна светлина" (Extreme Light Infrastructure) с координатор проф. Татяна Куцарова (Институт по електроника-БАН).
- LTER Мрежа за дългосрочни екосистемни изследвания. Част от Европейската мрежа LTER, обект на НПКНИ с ръководител доц. Светла Братанова-Дончева (ИБЕИ-БАН).
- КЛаДА-БГ - Инфраструктура за българското езиково и културно наследство с координатор проф. Кирил Симов (ИИКТ-БАН).
- LOFAR Българска станция на многофункционален, високо иновативен паневропейски разпределен нискочестотен радио телескоп с координатор доц. Камен Козарев (ИА с НАО-БАН).
- Модерна изследователска инфраструктура в подкрепа на науката, културата и технологичното развитие (ИНФРАМАТ) с координатор проф. Весела Цакова (ИФХ-БАН).
- Европейско социално изследване в България “ЕСИ за България” с коoрдинатор проф. д.с.н. Елка Тодорова (УНСС).
- SHARE ERIC България. Инфраструктура за проучване на здравето, стареенето и пенсионирането в Европа с координатор доц. Екатерина Маркова (ИФС-БАН).
- ХЕФЕСТ - Лабораторна инфраструктура за изследване на екстремна кохерентна светлина в средната инфрачервена и рентгеновата област с координатор доц. Иван Бъчваров Софийски Университет "Св. Климент Охридски".
- Лабораторен комплекс към научно-технологичен парк - София Тех Парк с координатор Михаил Илиев.
- Разпределена система от научни колекции - България" - обект на НПКНИ и част от европейския проект Distributed System of Scientific Collections – DISSCO с координатор Проф. Бойко Георгиев (ИБЕИ-БАН).
- Национална научноизследователска инфраструктура за наблюдение на атмосферните аерозоли, облаци и газови замърсители в рамките на паневропейската инфраструктура ACTRIS с български координатор доц. Татяна Куцарова (Институт по електроника-БАН).