Служебният премиер Димитър Главчев поиска Народното събрание да му даде мандат за подписване на 10-годишно споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна. Той подчертава, че споразумението съдържа "политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание".
"С оглед предвидената дългосрочна рамка (10-годишен срок на действие)... призовавам Народното събрание да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна," заявява Главчев в писмото си, представено пред депутатите в сряда.
От Министерския съвет посочват, че от 27 държави членки на Европейския съюз, само шест (Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария) все още не са подписали подобен документ с Украйна. Още: България изпраща нов пакет военна помощ за Украйна
Пример за такова споразумение е подписаното през февруари 2024 г. между Германия и Украйна. Текстът му, публично достъпен, декларира готовност за сътрудничество в областта на сигурността, мира, опазването на човешките права и икономическото възстановяване на Украйна. Това е продължение на общата декларация на Г7 от юли 2023 г., подкрепена и от Европейския съюз.
"Не произтичат задачи за армията"
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов увери, че за армията не произтичат задачи от предстоящото да бъде подписано с Украйна 10-годишно споразумение в областта на сигурността и отбраната.
"Нищо ново за нас, което да ни поставя в ситуация да решаваме някакви извънредни и нови задачи. Правителството работи още около Срещата на върха във Вашингтон. Ние участваме в политиките на НАТО по отношение на сътрудничеството с Украйна и помощта за развитие на бойните способности на украинските въоръжени сили", казва той, цитиран от БНР.
Началникът на отбраната обясни, че няма нищо ново в това споразумение за Българската армия, "което да поставя в ситуация да решаваме някакви извънредни нови задачи".
Политическите реакции
Писмото на Главчев получи подкрепа от парламентарната група на "Продължаваме промяната – Демократична България".
"То е важно в много отношения. Първо, то е общоевропейско и ще бъде прието на общоевропейско ниво. Второ, България трябва да има адекватно отношение към Украйна. Съвсем скоро и България ще участва сериозно във възстановяването на Украйна, където ще имаме много възможности като държава. Така че това е абсолютно безспорно за нас, един доста рутинен акт," заяви Ивайло Мирчев от "Демократична България". Още: Даниел Митов: Главчев да оттегли споразумението с Украйна, ще има напрежение (ВИДЕО)
Санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски също обяви подкрепата на своята група за инициативата. БСП и проруската партия "Възраждане" категорично се противопоставиха на подписването на споразумението.