Световното търсене на въглища достигна рекордни нива през 2024 г. и се очаква да се стабилизира до 2027 г. благодарение на подема на възобновяемите енергии, за да отговори на нарасналото търсене на електроенергия. Това съобщи Международната агенция за енергията (МАЕ) в свой доклад. "След като достигна рекордно равнище от 8,77 милиарда тона през 2024 г. световното търсене на въглища ще се стабилизира през идните години заради значителния напредък на възобновяемите източници на енергия", пише МАЕ в годишния си доклад за въглищата в света за периода 2024-2027 г.
Световната търговия с въглища ще достигне невиждано ниво от 1,55 милиарда тона, а цените ще останат с 50 на сто по-високи от средното равнище между 2017 г. и 2019 г.
Китай е "ключов играч"
Още: Австралия отлага затварянето на най-голямата си въглищна електроцентрала
Китай е "ключов играч", като една трета от потребяваните въглища в света се изгарят в китайските централи.
Търсенето на въглища продължава да нараства в някои нововъзникващи икономики като Индия, Индонезия и Виетнам във връзка с икономическия и демографски растеж, подчертава МАЕ.
"Азия остава в центъра на международната търговия с въглища". Там са най-големите страни вносителки - Китай, Индия, Япония, Южна Корея и Виетнам, както и най-големите износители - Индонезия и Австралия.
За сметка на това в по-голямата част от развитите икономики търсенето на въглища вече е достигнало пика си и ще продължи да се понижава до 2027 г, уточнява МАЕ.
Още: Климатични цели? Едни от най-големите икономики още са силно зависими от въглищата
"Бързото внедряване на технологии за чиста енергия трансформира световния сектор на електроенергията, който съставлява две трети от световното потребление на въглища", твърди Кейсуке Садамори, директор за енергийните пазари и сигурността в МАЕ.
"Метеорологичните фактори - най-вече в Китай, най-големият потребител на въглища в света - ще имат голямо влияние върху краткосрочните тенденции в търсенето на въглища", предупреждава той.
Вследствие на тази несигурност търсенето на въглища в Китай до 2027 г. може да варира със 140 милиона тона нагоре или надолу спрямо предвижданията в зависимост например от зимните температури.