Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо НЕ трябва да ядете препечен хляб?

17 декември 2024, 14:28 часа

Препеченият хляб е любим на малки и големи. И въпреки че на пръв поглед консумацията му изглежда безобидна, тя далеч не е такава. Счита се за особено вредна за хора с диабет. Лекарите по целия свят препоръчват отказ от консумацията на препечен хляб всеки ден и има основателна причина за това. Изданието The Health Site пояснява какви са рисковете, свързани с консумацията на този продукт.

Вреда от препечения хляб

Въглехидрати и калории. Препеченият хляб, в сравнение с обикновения хляб, съдържа твърде много въглехидрати, които бързо се усвояват от тялото. Това може да доведе до внезапни скокове в нивата на кръвната захар, което е особено опасно за хора с диабет или предразположение към него. Освен това въглехидратите допринасят за бързото наддаване на тегло.

Как се приготвя хляб без никакво брашно? 

Акриламид. Когато хлябът се нагрява до високи температури, се образува акриламид, вещество, считано за потенциално канцерогенно. Изследванията показват, че редовната консумация на храни с високо съдържание на акриламид може да увеличи риска от развитие на рак.

Гликиране на протеини. По време на печене в тостер протича процес на гликиране на протеини, който произвежда така наречените крайни продукти на напреднала гликация (AGEs). Тези вещества могат да причинят възпаление в тялото и да допринесат за развитието на хронични заболявания като диабет и сърдечно-съдови заболявания.

Трансмазнини. Някои видове хляб, особено тези, съдържащи маргарин или други хидрогенирани мазнини, могат да съдържат трансмазнини. Тези вещества повишават нивата на "лошия" холестерол (LDL) и намаляват нивата на "добрия" холестерол (HDL), което увеличава риска от сърдечни заболявания.

Липса на хранителни вещества. Освен това препеченият хляб губи много полезни хранителни вещества като витамини от група В и фибри. Това го прави по-малко полезен за тялото, особено ако се превърне в основен източник на въглехидрати в диетата.

Лекар: Яжте бял хляб така, за да не вреди на здравето 

Полезни свойства на хляба

Осигурява енергия. Хлябът съдържа въглехидрати, които са основният източник на енергия. Въглехидратите, съдържащи се в пълнозърнестия хляб, се усвояват по-бавно, осигурявайки постепенно повишаване на енергията, което помага да се избегнат внезапни промени в нивата на кръвната захар.

Съдържа хранителни вещества. Хлябът е богат на витамини (В1, В2, Е), калций, магнезий, фосфор и много други минерали и микроелементи. Те са необходими за поддържане на здравето и нормалното функциониране на организма.

Подобрява храносмилането. Диетичните фибри, съдържащи се в пълнозърнестия хляб, подпомагат храносмилането и поддържат здрава чревна флора. Зърнените продукти също подобряват метаболизма и помагат за поддържане на здравословно тегло.

5 гениални начина: Как да използвате стар хляб в градината 

Успокоява нервната система. Магнезият и витамините от група В, присъстващи в хляба, помагат за нормализиране на функционирането на нервната система, намаляване на стреса и подобряване на съня.

Насърчава насищането. Благодарение на свойствата си, хлябът ви помага бързо да се почувствате сити, така че може да бъде здравословен избор в диетата на тези, които следят теглото си и броя на калориите, които приемат.

Отрицателни последици от консумацията на хляб

Излишък от бързи въглехидрати. Бързо усвоимите въглехидрати, намиращи се в много печива, могат да повишат нивата на кръвната захар и инсулина и да доведат до наддаване на тегло, ако се консумират в големи количества.

Наличие на вредни добавки. Някои хлябове съдържат добавени консерванти, емулгатори и други изкуствени съставки, които могат да имат отрицателни ефекти върху здравето. Ето защо трябва да се даде предпочитание на хляба, приготвен от естествени съставки.

Как черният хляб влияе на холестерола - отговор от лекар

Ефект върху храносмилането. Хлябът от фино брашно може да причини запек и подуване на корема. Фибрите, които са от съществено значение за здравословното храносмилане, се намират само в пълнозърнестите храни.

Повишен риск от развитие на диабет. Редовната консумация на големи количества бързо усвоими въглехидрати (като бял хляб) може да увеличи риска от развитие на хронични заболявания, включително диабет.

Качеството на консумирания хляб също играе роля. Препоръчително е да изберете хляб от пълнозърнесто или ръжено брашно. Такъв хляб съдържа повече фибри и витамини и има по-нисък гликемичен индекс, следователно енергията ще се освобождава по-дълго.

При какви заболявания не трябва да се яде хляб?

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес