Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тези ядки регулират хормоните на щитовидната жлеза

18 декември 2024, 15:02 часа

Повечето хора нямат проблем с получаването на достатъчно йод, но ако сте на диета с ниско съдържание на натрий или следвате вегански режим, тогава може да се наложи да допълните приема на йод от други източници.

Още: Тези ядки регулират хормоните на щитовидната жлеза

Вашата щитовидна жлеза се нуждае от йод, за да функционира правилно и да произвежда достатъчно тиреоидни хормони за нуждите на тялото ви. Ако не консумирате достатъчно йод, рискувате хипотиреоидизъм или гуша - щитовидната жлеза се увеличава, за да компенсира липсата на хормони на щитовидната жлеза.

Напоследък експертите все по-често препоръчват консумацията на водорасли . Вярно е, че много видове водорасли са пълни с йод, но това не означава, че трябва да ядете суши всеки ден. Скъпо е, но твърде много йод може да бъде също толкова вредно за щитовидната жлеза, колкото и твърде малко, причинявайки или влошавайки хипотиреоидизъм. Същото се случва, ако прекалите с техните добавки.

Още: Лекар: Какво се случва с щитовидна жлеза, когато консумирате соя

Можете да компенсирате йода, както и други важни хранителни вещества, по много по-лесен начин, ако изберете някои от храните, които ежедневно използваме. И ако вече имате проблеми с щитовидната жлеза, трябва да консумирате с повишено внимание.

1. Млечни продукти

Млечните продукти съдържат средно 85 mcg йод на чаша. Количеството йод в тях обаче варира. Пробите от обезмаслено мляко показват диапазон от 38 до 159 mcg на чаша, но обикновеното или гръцкото кисело мляко ще ви осигури около 50 процента от дневния ви прием на йод!

Ако изпиете една чаша нискомаслено мляко, ще задоволите около една трета от дневните си нужди от йод. Изберете чаша мляко, обогатено с витамин D, по-вероятно е хората с недостатъчна функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм) да имат дефицит на този витамин. Сиренето също не е лошо, особено чедър: само едно парче има 12 микрограма йод и 7 IU витамин D.

Напитките на растителна основа, използвани като заместители на млякото, като соеви и бадемови напитки, съдържат относително малки количества йод.

2. Риба и морски дарове

Рибата е друг добър източник на йод. Една порция от 85 г печена морска риба съдържа около 158 микрограма йод – достатъчно, за да задоволи ежедневните ви нужди, ако не сте бременна или кърмите. Треската има най-много от него и дори рибните пръчици ще осигурят здравословно количество йод - 58 микрограма йод в порция със същото тегло.

Само 85 грама скариди, около 4 или 5, съдържат приблизително 10 процента от препоръчителния ви прием. Мидите и омарите (по-скъпият сорт) също могат да бъдат добри източници на цинк – те съдържат съответно 6,5 и 3,4 милиграма цинк.

3. Бразилски орехи

Бразилските орехи съдържат друго хранително вещество, което помага за регулирането на хормоните на щитовидната жлеза: селен. Може да помогне за предотвратяване на дълготрайно увреждане на щитовидната жлеза при хора с проблеми, свързани с щитовидната жлеза, като болестта на Хашимото и болестта на Грейвс (дифузна токсична гуша).

Само един бразилски орех съдържа между 68-91 микрограма. Тъй като максималната горна граница за селен е 400 микрограма на ден, не прекалявайте. Твърде много селен може да накара дъха ви да мирише на постоянно ядене на чесън, а загубата на коса, обезцветяването на ноктите и дори сърдечната недостатъчност са често срещани.

4. Пилешко и телешко месо

Цинкът е едно от ключовите хранителни вещества за вашата щитовидна жлеза - тялото ви се нуждае от него, за да произвежда хормони на щитовидната жлеза. Получаването на твърде малко цинк може да доведе до хипотиреоидизъм. Но трябва да знаете и това: ако развиете хипотиреоидизъм, можете също да изпитате дефицит на цинк, тъй като хормоните на щитовидната жлеза помагат за усвояването на минерала. И ако това се случи, можете да изпитате странични ефекти като тежка алопеция, автоимунно състояние, което атакува космените фоликули и ги кара да падат на бучки.

Вероятно вече получавате достатъчно цинк чрез диетата си, но ако имате лоша диета или разстройство, което пречи на способността ви да абсорбирате цинк, може да сте изложени на риск от дефицит. Месото е добър източник: 85 г порция печено говеждо месо съдържа 7 милиграма; телешка баничка 3 милиграма; и порция тъмно пилешко месо със същия грамаж и 2,4 милиграма.

5. Яйца

Едно голямо яйце съдържа около 16 процента от необходимия дневен прием на йод и 20 процента от дневния прием на селен. Това прави яйцата суперхрана за щитовидната жлеза!

Ако вашият лекар не ви е предписал друго, изяжте цялото яйце, голяма част от йод и селен се съдържат в жълтъка, каза Илич.

6. Горски плодове

Най-добрата диета за щитовидната жлеза обаче изисква повече от просто йод, селен и витамин D, богати на антиоксиданти храни, които помагат в борбата с увреждането на клетките, и според проучване, публикувано тази година в Biomedicine and Pharmacotherapy, антиоксидантите могат да помогнат за справяне с дисфункцията на щитовидната жлеза.

По-тъмните плодове са по-добър избор, тъй като осигуряват много високи нива на антиоксиданти, фибри и сравнително малко естествена захар.

7. Зеленчуци

Твърди се, че броколи, карфиол, зеле, брюкселско зеле причиняват проблеми с щитовидната жлеза. Истината е малко по-мрачна. Тези зеленчуци съдържат съединения, наречени глюкозинолати, които могат да попречат на производството на хормони на щитовидната жлеза от тялото ви в големи количества, но е малко вероятно да навредят на щитовидната ви жлеза, ако ядете порции с нормален размер.

Прекомерната консумация (напр. >1 kg/ден за няколко месеца) на сурово зеле може да намали приема на йод в щитовидната жлеза и да повлияе на производството на хормони на щитовидната жлеза. Ще решите проблема, като сготвите тези зеленчуци, тъй като това ще освободи ензимите, свързани с глюкозинолатите!

8. Соя

Ефектът на соята върху здравето на щитовидната жлеза все още не е напълно ясен. Има мнения, че соята може да повлияе негативно на функцията на щитовидната жлеза и да промени нивата на хормоните на щитовидната жлеза, но това не е така при добавките.

Докато ядете умерени количества соя, няма причина да се притеснявате, че щитовидната ви жлеза ще бъде увредена.

9. Глутен

Цьолиакия и автоимунни заболявания на щитовидната жлеза, като тиреоидит на Хашимото и болест на Грейвс, често се свързват, което предполага, че чревните микроби засягат не само имунната система и усвояването на микроелементите, но и функцията на щитовидната жлеза.

Въпреки че не е напълно ясно дали диетата без глутен може да помогне за лечение на заболяване на щитовидната жлеза сама по себе си, ако сте били диагностицирани с целиакия, важно е да поддържате стриктна диета без глутен, за да предотвратите симптомите.

10. Преработена и бърза храна

Ако обмисляте да увеличите приема на солени, преработени храни само за да получите повече йод в диетата си – помислете отново!

Производителите не са задължени да използват йодирана сол в продуктите си, а според изследвания те почти никога не го правят. От друга страна, ще приемате твърде много натрий, което може да доведе до високо кръвно налягане и сърдечни заболявания.

Подобно на преработените храни, веригите за бързо хранене също не използват йодирана сол при приготвянето на храната. Един хамбургер съдържа 3,3 mcg йод на 100 g, докато баницата с телешка кайма, която не е за бързо хранене, съдържа 8 mcg йод на 100 g.

Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първите признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес