През юли изобилието от свежи плодове и зеленчуци е наистина голямо, но някои от тях са не просто източник на витамини - те свалят холестерола и повишават хемоглобина. Те включват касис, цариградско грозде, малини, краставици, домати, тиквички, картофи, моркови. Всичко е ярко, вкусно, сочно, ако се консумира в сезона. Гастроентерологът д-р Екатерина Пустовит препоръчва консумацията им на всички.
Още: Лекар: ето кои са референтните стойности на време на съсирване!
Още: Лекар: Тези 5 симптома показват, че черният ви дроб е претоварен с токсини
Най-добрите юлски плодове и зеленчуци за сваляне на холестерола
Първо узрява касисът. Той е богат на фолиева киселина, витамин А, микроелементи (калий, магнезий, калций, желязо, манган, мед, цинк и др.), антиоксиданти, пектин и кумарин. Последното вещество предотвратява съсирването на кръвта, помага на тялото да изхвърли излишните липиди и предотвратява развитието на атеросклероза.
"Но витамин С в червеното френско грозде е по-малко, отколкото в черното. Касисът е известен с полезните свойства не само на плодовете, но и на листата, от които се приготвя много вкусен чай, който има температуропонижаващо, диуретично, противовъзпалително и тонизиращо действие“, обясни гастроентерологът.
4 знака на висок холестерол, които засягат ръцете
Още: Защо НЕ трябва да ядете препечен хляб?
Още: Здравен съвет за деня, 17 декември: Лекар: Тези храни ускоряват възстановяването след настинка
Цариградското грозде е богато на пектин и естествени фибри, поради което се използва в народната медицина. Благодарение на богатия си витаминен и минерален състав, то може да бъде отлично допълнение към диетата като източник на витамин С, РР , каротин, мед, рутин, калций, витамини от група В.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: Никога не пийте тези 2 напитки на гладно, здравен съвет за деня, 17 декември
Ягодите успешно съчетават витамин С, желязо и фолиева киселина, които са толкова необходими за хематопоезата при пациенти с желязодефицитна анемия. Но те са и един от най-мощните алергени, така че внимавайте.
Полезни са не само малините, но и малиновите листа. Чаят от тях е полезен най-вече при настинки. Плодът има мощни антипиретични, потогонни, противовъзпалителни, диуретични свойства. Малините са богати и на витамини, микроелементи, флавоноиди, антиоксиданти и други полезни вещества.
Още: Лекар: Колко чаши кафе на ден са безопасни за сърцето
Още: Лекар: Киви - как влияе на кръвната захар и подходящо ли е за диабетици
Доматите са богати на калий, холин, ликопен. Използването им има положителен ефект върху нивата на холестерола.и цялостното сърдечно-съдово здраве. Бета-каротинът и лутеинът, съдържащи се в тях, са от съществено значение за доброто зрение. Антиоксидантите, включително глутатионът, в състава на плода предотвратяват образуването на ракови клетки, като намаляват нивото на оксидативен стрес.
Още: Лекар разкри как кръвното издава висок холестерол и плаки в съдовете
Краставиците също намират място в тази класация. Те се отличават със съдържанието на голямо количество вода с разтворени в нея соли и дори ензими. Този зеленчук е мощен детоксикатор. Той насърчава усвояването на храните, най-вече на месо, ако се консумира с тях.
Тиквичките са разрешени за пациенти със заболявания на стомашно-чревния тракт, възрастни хора и дори бебета. Освен това са богати на сулфорафан, който предотвратява образуването на рак на ларинкса и гърлото.
От зеленолистни зеленчуци марулята съдържа много калий, калций, желязо, магнезий и сяра - всички те са важни за хемоглобина. Сярата, комбинирана със силиций, е от съществено значение за здравето на кожа, сухожилията и растежа на косата.
„Вземете домати, краставици, млади тиквички и маруля, нарежете, смесете с подправки, сол и добавете нерафинирано растително масло“, препоръчва Екатерина Пустовит. Всяка прясна риба, леко задушена в собствен сок или малко вода, е идеалното допълнение към тази салата. Консумирайте тези храни заедно, за да нормализирате нивата на липидите и хемоглобина в кръвта ви", съветва експертът.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!