Лекарят диетолог Елена Соломатина разказва пред „Москва 24“, че всекидневната консумация на бял хляб може да доведе до инсулинова резистентност, диабет и затлъстяване. По думите ѝ само по себе си брашното, от което се приготвя белият хляб, в човешкия организъм работи по същия начин, както и захарта.
„Дори ако в хляба има просто бяло брашно, вода и мая, по същина това е захар, а не хляб. Когато го изядем, се повишава нивото на глюкозата, известно време чувстваме прилив на енергия, след това рязко се появяват умора, раздразнителност“, предупреждава Соломатина. Това на свой ред може да доведе до инсулинова резистентност, диабет и много рязко покачване на тегло, с което след това е трудно да се справим.
Затова, по думите на диетолога, е по-добре да не се злоупотребява с бял хляб. „Понякога може да се хапне филия, но трябва да се помни, че това е просто десерт, а не хранителен продукт“, подчертава диетологът.
Най-добре е да се консумира пълнозърнест хляб, казва експертът. В него има повече полезни витамини, микро- и макроелементи. Освен това в пълнозърнестия хляб се съдържат полезни за стомаха фибри и необходимите за вегетарианците витамини от групата В, уточнява д-р Соломатина.
Ръженият хляб е толкова полезен, колкото и пълнозърнестият. Но като натурален продукт се среща рядко, смята тя. Често в състава на първо място е висококачествено брашно, което според диетолога е много пречистено брашно - то работи като захар в нашия организъм и може да нанесе вреда на здравето, ако се употребява често. При това самото ръжено брашно може да заема едно от последните места в състава.
Ако вземем средностатистически човек със средно тегло и средно физическо натоварване, то той може да хапва 2-4 филии пълнозърнест хляб на ден. Хората с високо физическо натоварване имат също и съвсем различен разход на калории и по-голяма норма на консумация.
По-рано нутрициологът Анастасия Гаврикова предупреди за опасността от макароните в ежедневното меню. Д-р Гаврикова пояснява, че 90% от всички макарони съдържат глутен, чиято употреба в големи количества може да доведе до синдром на раздразнените черва, автоимунни заболявания и проблеми с кожата, твърди тя пред РИА Новости.
По думите ѝ разнообразието на съставките е основно правило при съставянето на менюто.
„Ако ядете тестени изделия всеки ден, няма да получавате онези хранителни вещества, които се намират например в зърнените храни: елда, кафяв ориз, киноа. Ето защо, ако харесвате тестени изделия, наблюдавайте дали имате проблеми със стомашно-чревния тракт, автоимунни заболявания, как изглежда кожата ви, дали сте с наднормено тегло или не. Ако сте здрави, можете да ядете обикновена пшенична паста. Знайте обаче кога да спрете", казва д-р Гаврикова.
Тя добавя, че може да се даде предпочитание на паста без глутен: това са фунчоза, ширатаки, паста от грах, нахут, царевица. „Обърнете внимание на опаковката да пише „без ГМО“, заключава експертът.