През есенно-зимния период организмът изпитва недостиг на витамини, които много хора се опитват да запълнят с мултикомплекси и хранителни добавки, без да се консултират със специалисти. Руският лекар Надежда Чернишова споделя кои витамини е особено опасно да не си предписвате сами и до какво може да доведе това.
„Главоболие и анафилактичен шок - тези два витамина и един минерал не трябва да се приемат без лекарска препоръка“, казва специалистът.
Витамините, които водят до главоболие
Според общопрактикуващия лекар Надежда Чернишова преди няколко години специалистите са предписвали на пациентите витаминни комплекси, за да попълнят недостигащите вещества в организма. Но този опит показва, че това не води до подобряване на здравните показатели и не носи никаква полза. Лекарят допълва, че особено опасни в това отношение са витамините А и С, както и желязото.
6 витамина, които могат да бъдат опасни за жени над 40 години
"Човек трябва да се подложи на диагностика и да се установят дефицити, тъй като витамините са много активни вещества, които пречат на естествените биологични процеси и това може да доведе до по-сериозни последици. Например, ако човек е сигурен, че има дефицит на някакъв микроелемент, но всъщност тези показатели са нормални, тогава допълнителният прием на хранителни добавки може да наруши баланса на други вещества, тъй като елиминирането на един витамин в излишък изисква изразходване на друг. Тоест човек краде полезни вещества от себе си“, предупреждава д-р Чернишова.
Почти всички витамини не трябва да се приемат без консултация с лекар и предварителен анализ, но има такива, с които трябва да сте особено внимателни, сред които специалистът посочва вит. А и С.
"Мастноразтворимият витамин А има тенденция да се натрупва в тялото, така че много лесно може да доведе до предозиране. Проявява се под формата на суха и напукана кожа, намалена здравина на костите, повишено вътречерепно налягане, главоболие и замъглено зрение. Затова не трябва да приемате хранителни добавки без лекарско предписание“, предупреждава д-р Чернишова.
"Хората често обясняват постоянната умора и слабост с дефицита на желязо, но самолечението рядко допринася за видим ефект", отбеляза лекарят и допълва, че недостигът на желязо винаги се проявява под различни форми.
"Формата може да бъде латентна (скрита) или изразена (под формата на анемия), като всяка от тях изисква отделна лекарствена схема, точна дозировка, както и принципи на лечение", казва д-р Чернишова.
През есенно-зимния период много хора купуват витамин С, за да се предпазят от настинки и грип, но ненужният прием на големи дози може да доведе до сериозни проблеми.
„Хипервитаминозата на витамин С може да доведе до нарушения на съня, проблеми със сърдечната дейност (аритмия и тахикардия), да увеличи риска от образуване на кръвни съсиреци, да провокира анафилактичен шок и уролитиаза“, казва терапевтът.
6 витамина за железен имунитет през зимата
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултациятаа със специалист!