Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

COP29: 300 млрд. долара годишно за климата, но бедните държави ще са недоволни

24 ноември 2024, 08:36 часа • 878 прочитания

На конференцията за климатичните промени COP29 в Баку беше прието споразумение за осигуряване на $300 милиарда годишно до 2035 г. за подпомагане на по-бедните държави в борбата с последствията от климатичните промени. Въпреки това, много от очакващите тази помощ страни изразиха разочарование, определяйки сумата като недостатъчна, предава "Ройтерс".

Общи усилия за ограничаване на глобалното затопляне

Споразумението, постигнато след преговори, продължили с два дни повече от планираното, има за цел да даде тласък на общите усилия за ограничаване на глобалното затопляне. Това решение е взето на фона на година, която се очаква да бъде най-горещата в историята.

Още: Байдън определи като "историческо" споразумението, постигнато на COP29

Докато част от делегатите аплодираха сделката, други я определиха като символична и недостатъчна. Представителката на Индия, Чандни Райна, нарече документа "оптична илюзия", която няма да реши проблемите с климатичните промени. Споразумението също така беше критикувано за начина, по който домакините от Азербайджан го прокараха през пленарната зала.

Оптична илюзия 

Климатичният ръководител на ООН Саймън Стийл изтъкна, че споразумението е "застраховка за човечеството срещу глобалното затопляне", но подчерта, че то ще работи само ако средствата бъдат осигурени навреме.

Новата цел от $300 млрд. годишно увеличава предишния ангажимент от $100 млрд. годишно, който беше постигнат с две години закъснение през 2022 г. Следващата климатична конференция, планирана за Амазонската гора в Бразилия през 2025 г., ще разгледа конкретните действия за следващото десетилетие.

Още: "Платете си за климата": Бедните страни разочаровани от богатите - искат 5 пъти повече пари

Разделения между бедните и богатите

Преговорите подчертаха дълбоките разделения между богатите държави и развиващите се нации. Много от бедните страни настояваха за по-големи средства, за да се справят с нарастващите разходи заради наводнения, суши и други климатични бедствия. Представителката на Маршаловите острови, Тина Стийдж, заяви: "Получихме малка част от необходимото финансиране, но това е само начало."

Дебатите бяха затруднени от победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, който е известен с критичното си отношение към климатичните споразумения. 

В същото време Европа настоява за по-голям принос от страни като Китай и богатите на петрол държави от Персийския залив. Докато Китай е втората най-голяма икономика в света, новото споразумение насърчава, но не задължава развиващите се държави да правят вноски.

Още: COP29 - без категорични резултати от годишната конференция за климатичните промени

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес