Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-древната и тайнствена: учени откриха храм на загадъчната цивилизация Дилмун

24 ноември 2024, 09:15 часа • 1084 прочитания

Съвместен датско-кувейтски екип от археолози, ръководен от Музея на Мосгард, откри 4000-годишен храм от бронзовата епоха, свързан с ранната цивилизация Дилмун (3200 до 320 г. пр.н.е.) на кувейтския остров Файлака в Персийския залив.

Цивилизацията Дилмун, описвана като „където изгрява слънцето“ и „земята на живите“, е една от най-старите цивилизации в света, разположена в източната част на Арабския полуостров. Архипелагът в Персийския залив, който сега е Кралство Бахрейн, е бил дом на столицата на Дилмун, пише Аrkeonews.

Разсекретени шпионски снимки разкриха 1400-годишно бойно поле в Ирак

Поради благоприятното си местоположение цивилизацията Дилмун успява да се превърне в основен търговски център. В пика на своята мощ тя доминира търговските пътища на Арабския залив. Въпреки значението и дългата си история, цивилизацията Дилмун се смята за една от най-големите мистерии в историята и малко се знае за нея.

Откритието е обявено от Кувейтския национален съвет за култура, изкуства и литература. Съветът обяснява в изявление за пресата, че това откритие е последвало непрекъснати разкопки в източния регион на двореца и храма на Дилмун на хълм, известен като F6, който датира от ранния период на цивилизацията на Дилмун през бронзовата епоха.

Следи от стената, за които се смята, че са били част от платформата на същия храм, са открити на хълма F6 по време на по-ранни разкопки и са датирани между 1900 и 1800 г. пр.н.е. Целият храм, който е с размери 11 на 11 метра, вече е открит. Намерени са и многобройни артефакти, включително печати и керамика, които свидетелстват за връзката на храма с хората от Дилмун –  източносемитска група от Източна Арабия, която участва в широка търговия с месопотамските цивилизации.

Новите находки се намират недалеч от други значими структури, свързани с тази древна култура, като „Двореца“ и „Храма Дилмун“, което означава, че това е вторият храм, открит в същата обща област.

Ръководителят на датската археологическа експедиция в Кувейт д-р Стефан Ларсен каза, че това изключително откритие е пробив в разбирането на религиозните практики на цивилизацията Дилмун.

Д-р Хасан Ашкенани, професор по археология и антропология в Кувейтския университет, посочва, че намирането на храма до голяма административна сграда загатва за значението на мястото като религиозен и административен център за кралството.

Залата на крал Артур се оказа кошара за добитък

Националният съвет за култура, изкуство и литература на Кувейт (NCCAL) казва в съобщение за пресата, че кувейтско-датският екип успешно е завършил сезона на проучване през 2024 г., като е продължил работата си от сезоните 2022 - 2023 г.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес