Неврологът Ариф Далви разкри два на пръв поглед безобидни признака на начална деменция. Думите му са цитирани от Huffingtonpost.
Още: Лекар: Кои болести се появяват първо при липса на цинк
Още: За какво е толкова полезна мащерката? Всеки трябва да знае това!
Според Далви, много хора вярват, че деменцията се проявява предимно със загуба на паметта и затова просто пренебрегват някои от симптомите на това заболяване или ги бъркат с естествени промени, свързани с възрастта. Въпреки това, в ранните стадии на деменция, много преди появата на забравяне и разсеяност, могат да се развият други проблеми.
Неврологът посочи като предупредителен знак, ако човек започва да изпитва затруднения при изразяването на мислите си, започва често да забравя думи и има затруднения в изграждането на дълги изречения. При намаляване на когнитивните способности човек, който преди е бил приказлив, започва да говори с кратки и сухи фрази, обясни лекарят.
Далви също предупреди, че хората с начална деменция може да имат проблеми с ориентацията в пространството. Това обикновено води до затруднено придвижване по познат преди това маршрут или необходимост от използване на GPS за маршрут, който е бил известен преди това на лицето. Лекарят обясни, че човек може да забрави как да стигне до спирката, да тръгне с несигурни стъпки, по-дълъг път, постоянно да се оглежда, сякаш не разпознава пътя.
Още: Лекар: През зимата яжте яйцата така на закуска, за да са най-полезни
Още: Лекар: Кои са първите симптоми при липса на калций
Лекар даде лесен трик за смъкване на кръвното през лятото
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: На какъв лекар се ходи най-често при депресия?
Още: На какъв лекар се ходи най-често при проблеми с жлъчката?
Като други признаци Далви посочи трудности с ежедневните задачи, чувствителност към шум, промени в настроението и рязка промяна в темперамента без причина, влошаване на отзивчивостта. В същото време неврологът подчертава, че загубата на памет се появява чак в по-късните стадии на деменцията.
По-рано неврологът и рефлексолог Рустем Гайфутдинов изброи навици, които намаляват риска от развитие на деменция. Освен всичко друго, социалната активност, интелектуалното развитие и здравословното хранене могат да предотвратят невродегенеративни промени в мозъка.