Първото ни впечатление, което се създаваме у събеседник, е моментално. Често такова се влияе от фактор като външния вид (кокетност и спретнатост), които в един миг може напълно да съсипят първото впечатление. Добре поддържаният маникюр, мръсната и мазна коса, рокля с петна…
Всичко това може да е пречка за нови познати и дори за комуникация със стари приятели. Нека си признаем, че лошият дъх, у събеседника отблъсква, още повече и предизвиква желание да се отдалечим, колкото е възможно.
Това явление, обаче невинаги е признак за неспазване на оралната хигиена. Понякога става дума за различни здравословни проблеми. Нека изясним конкретно причините за халитозата и лечението на този проблем с народни средства.
Това явление може да бъде свързано със заболявания на устната кухина, стомашно-чревния тракт, черния дроб и бъбреците. Също така, неприятна миризма може да показва неизправност в метаболитните процеси на робота.
Стоматолозите от своя страна твърдят, че това се дължи на кариес, плака, камък и стоматит. Причината може да е в ортопедична.
Такъв признак, може да се появи при хронично увреждане на назофаринкса, инфекции на дихателните пътища и захарен диабет.
Различни лекарства (антибиотици и хормонални и антихистамини), също могат да причинят неприятни миризми.
В такива случаи, традиционната медицина ще е в плюс, за коригиране или облекчаване симптомите на заболяването. Паралелно човек трябва да определи причините за неразположението.
Народни средства за лечение на халитоза
1. Обикновена елда – тя ще помогне за премахване на лошия дъх. За целта предварително загрейте фурната до 200 С и сложете 1 чаша елда за 20 минути. След това извадете чашата и прекарайте елдата през кафемелачка, така че да се превърне в прах. Вземете ½ чаена лъжичка за седмица и половина. После, направете почивка от 3 дни и възобновете приема за седмица и половина.
2. Водороден пероксид (водороден пероксид). Унищожава лошия дъх. За целта, вземете 3 чаени лъжички 3% пероксид и разредете в 1 ч. топла вода. Изплакнете с този разтвор устата сутрин.
3. Елша – това е универсално лекарствено растение за много патологии. Включително и борбата с лошия дъх. Приемът на 5 супени лъжици смърч или сива елша, смлени и сварени в 500 мл вряла вода. Оставени да престоят 3 часа и филтрирани вършат чудеса. С тази инфузия може да изплаквате устата си на всеки два часа. След това постепенно увеличавайте интервалите между процедурите.
4. Пелин - трева от пелин, нарежете добре. От нея 1 супена лъжица залейте с 1 чаша вряла вода, покрийте, увийте тигана и запарете за 3 часа. След това прецедете. Изплаквайте устната кухина 3 пъти на ден в продължение на 1 седмица.
Лошият дъх – сигнал за заболявания, причини за поява и лечение
5. Листа от ягоди - за да приготвите инфузията, имаме нужда от супена лъжица нарязани ягодови листа. Залейте ги с 0,5 литра вряла вода, сложете на печката и донесете до кипене, след това извадете от печката и оставете да изстинат. Необходимо е да използвате лекарството по 100 ml 1-2 пъти на ден.
6. Киселец - листата на киселец ще ви помогнат за неприятната миризма в устата. Смелете листата и сварете 1 супена лъжица в 0,5 л вряща вода. Настройката се прави за около 2 часа и се прецежда. Трябва да прилагате инфузията от 50 ml 4 пъти на ден за 20 минути, преди хранене.
7. Отвара от дъбова кора - помага при хроничен тонзилит, стоматит, фарингит и лош дъх. Изплакнете с нея устна кухина, два до три пъти на ден в продължение на десет минути.
Има и спешни методи за избавяне от лош дъх. Например, може да вземете стрък копър и да го дъвчете. Копърът може да бъде заменен с магданоз. Пресните зеленчуци и плодове, също премахват миризмите.
Най-добре е при първите признаци да потърсите помощ от лекар. Компетентен специалист ще може да определи причините за това нарушение и да предложи лечение.
Бъдете здрави и имайте винаги свеж дъх и безупречна визия!