Когато една жена има вагинално кървене, това е може да се случи по време на менструация или да е заради редица заболявания, хормонални проблеми, или по време на бременност. Симптомите на вагинално кървене най-често се лекуват с противозачатъчни медикаменти.
Вагиналното кървене представлява всяко едно кървене, идващо от вагината. То може да бъде кървене, което е свързано с менструалния цикъл или кървене, което е вследствие на травма, или заболяване. В повечето случаи вагиналното кървене е кървене, което не се свързва с менструацията.
Ако има кървене между менструалните цикли, то това не е нещо обичайно и жената трябва да посети специалист и да намери причината за това състояние. Понякога този тип кървене може да се получи случайно и да бъде придружено с болка или други симптоми. Вагиналното кървене, което не е свързано с менструацията, може да бъде причинено от най-различни фактори като:
- Инфекция;
- Здравни и медицински проблеми;
- Настъпване на менопауза;
- Бременност;
- Нараняване или травма;
- Прием на лекарства;
- Хормонален дисбаланс;
Необичайното вагинално кървене може да се получи на всяка възраст. След като при едно младо момиче се появи първият менструален цикъл, то няма как следващите да бъдат по редовен график, особено в началото. Същото важи и за периода, когато жената е в перименопауза – това са месеците преди пълното спиране на цикъла и влизането в менопауза. Тогава е напълно възможно дните между отделните менструални периоди да се променят, да се пропусне напълно един цикъл или кървенето да бъде необичайно, тоест по-силно или по-слабо от обикновено.
Има най-различни причини за вагинално кървене, което не е свързано с менструацията. Нека видим кои са най-често срещаните медицински състояния:
Тежък цервицит – това е възпаление или инфекция на шийката на матката.
Нарушения на кръвосъсирването – може да е наследствено състояние като хемофилия или болест на фон Виленбрад, нисък брой на червените кръвни клетки, дефицит на витамин К или като страничен ефект от прием на някои лекарства.
Ендометриална хиперплазия – ендометриумът става твърде дебел, обикновено заради хормонален дисбаланс на естроген или прогестерон.
Хипотиреоидизъм – получава се, когато щитовидната жлеза не е достатъчно активна и не произвежда необходимото количество хормони.
Аденомиоза – лигавицата на матката расте през стената на матката.
Маточни полипи – свръхрастеж на клетки върху лигавицата на матката, полипите не са ракови, но някои от тях могат да се развият като такива.
Хормонален дисбаланс:
Синдром на поликистозните яйчници – при този хормонален дисбаланс може да се наблюдава нередовна менструация, напълняване, акне и окосмяване, което е характерно за мъжете.
Ановулация – това са нарушения в процеса на узряване на яйцеклетките и може да се дължи на самите яйчници или от проблем в начина, по който мозъкът дава сигнал на жлезите, които са отговорни за овулацията.
Хормонални противозачатъчни медикаменти – при някои жени има пробивно кървене, докато приемат орални контрацептиви.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.