Деменцията е заболяване, засягащо когнитивните способности на човек. Въпреки че не съществува напълно ефективно лечение, тя може да бъде предотвратена и потенциално излекувана. До този извод стигат учените в хода на последните изследвания, посветени на това заболяване.
Дефицитът на този витамин увеличава риска от деменция
Дефицитът на фолиева киселина в кръвта може да бъде свързан с повишена вероятност от деменция. Известна също като витамин B9, фолиевата киселина се използва от тялото за образуване на здрави червени кръвни клетки и намаляване на риска от вродени дефекти.
Лекар: Едва ли предполагате, че точно този алкохол забавя стареенето и предпазва от деменция
„Концентрацията на фолиева киселина в кръвта може да се използва като биомаркер за идентифициране на лица, изложени на риск от деменция и смъртност. Необходими са допълнителни изследвания, за да се определи ролята на дефицита на фолиева киселина при деменция“, споделя руският лекар д-р Ирина Андреева, позовавайки се на резултатите от проучвания.
Експертът допълва още, че според учените, при дефицит на този витамин рискът от деменция е по-висок с 68%.
Недостигът на фолиева киселина води до състояние, известно като фолиеводефицитна анемия.
Възможни симптоми на дефицит на фолиева киселина включват:
- намаляване на възприятията за вкус
- диария
- изтръпване и скованост на краката и ръцете
- мускулна слабост
- депресия
- симптоми, свързани с анемия
5 симптома на деменция, които всеки трябва да знае
„Усложненията на дефицита на фолиева киселина включват безплодие, сърдечно-съдови заболявания, рак, проблеми с раждането, дефекти на невралната тръба“, добавя Андреева.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!