98 са учениците с положителни тестове за COVID-19 от началото на учебната година. Това значи среднодневно по 5. Въпреки това тя е много ниска на фона на средната заболеваемост. Засега имаме повече заболели учители, отколкото ученици. Учителите за 138, среднодневно са по 6. Целта ни е да не затваряме училищата. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след заседание на Комисия по образованието и науката в НС, предаде Novini.bg.
"Имаме две училища, които са напълно затворени, заради клъстери. Надяваме се, че няма да се влоши общата ситуация", изрази мнение той. По думите му ситуацията се усложнява. "Очевидно имаме влошаване на показателите. Цялостно затваряне на училище ще има, ако има 20% на заразяване. От грип децата боледуват повече отколкото от коронавирус", каза Вълчев.
„Там, където получим сигнал, реагираме. Системата е отговорна и най-строго се спазват мерките“, каза министърът на образованието.
„Препоръчваме по 30 минути на ден, децата да са пред екрани. Това е препоръка според възрастта на детето“, каза още той.
По-рано министър Красимир Вълчев бе изслушан в ресорната парламентарна комисия. Между 95 и 100 000 компютри има в училищата, съобщи той пред депутатите.
Около 3 000 електронни устройства били дарени на училищата. За 4 години са закупени 4 000 устройства за училищата. 80 000 електронни устройства ще бъдат закупени, като 20 000 от тях ще бъдат за учителите, а 60 000 - за учениците. Те няма да бъдат давани на учениците, а ще бъдат собственост на училищата, отчете Вълчев.
40-45% от кабинетите в училищата имат лаптоп. Във всеки един кабинет ще има лаптоп, увери Вълчев и допълни, че в почти всяка една класна стая има електронен дневник.
Интернетът е по-лесен за обезпечаване на разходите, но въпреки това има населени места, в които операторите не могат да осигурят връзка, обясни Вълчев.
Дори и да няма обучение в електронна среда, електронните устройства са необходими за всяко едно училище, каза още той.
В ромските квартали са изградени wifi зони заедно с мобилните оператори. Това няма да бъдат изгубени разходи, защото ще бъдат доизградени wifi мрежи в училищата, увери Вълчев. Проблемът е с устройствата особено в семействата. Всяко семейство има поне компютър, лаптоп или таблет, но не е подходящо да се учи от телефон, подчерта образователният министър.
По време на обучението в електронна среда нямаше нито един учител, който да не е преподавал заради липса на електронни устройства, изтъкна Красимир Вълчев.
Той обясни, че делегираните бюджети на училищата са малко. Училищата имат икономии по времето, в което не работеха, но сега вече имат повече разходи за санитарни материали. Следим училищните бюджети. Разходите за интернет, които са поели училищата, са за крайно нуждаещи се семейства, а те не са много, стана ясно от думите на простветния министър.
Одобрени са и разходи от 30 лева месечно за плащане на интернета на учителите.