Преподавателите и студентите от Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ публикуваха позиция, с която изразиха "учудване, възмущение и категорично несъгласие с решенията на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС)", с които се поставя под съмнение професионалната компетентност на доц. д-р Таня Бузева и проф. Ангел Калайджиев в областта на Гражданското право, на доц. д-р Венцислав Петров в областта на Търговското право, както и на колегите от Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ проф. д-р Поля Голева и доц. д-р Мария Кьосева в областта на Гражданското право.
Позицията е приета единодушно на заседание на Факултетния съвет и подкрепена от Факултетния студентски съвет. В нея се заявява още, че до преосмисляне на решението за невключване на тези преподаватели членовете на ВСС са "нежелани в аудиториите на Юридическия факултет на СУ". Позицията е изпратена до ВСС и до министъра на правосъдието Георги Георгиев.
Още: Казусът със съдия Петров: ВСС се оплака от "кампанийно очерняне", за което нямало основание
"Тези решения не намират никакво правно, академично или фактическо оправдание и представлява недопустимо отклоняване от действащата правната рамка и от установените научни принципи и академични стандарти. Дори за бегло запознатия с българската правна доктрина би следвало да е ясно, че Гражданското право и Търговското право са обособени, но тясно свързани помежду си правни отрасли, поради което всеки хабилитиран преподавател по Търговско право притежава необходимата експертиза по Гражданско право, както и обратното. Това следва не само от принципното единство на двете отраслови правни науки, но и от фактическото положение, че преподавателите по гражданскоправни науки съвместно провеждат държавния изпит, без да се прави споменатото разграничение. Наред с това, нито доктрината, нито практиката са поставяли някога въпроса компетентни ли са съдиите, които правораздават в гражданско отделение, да бъдат преместени в търговско отделение и обратно", казват юристите от СУ.
Колаж: ЮФ на СУ
Още: Юристи със съмнително образование са по върховете на съдилищата: Ново изследване на ИПИ
ВСС не са желани
Според Юридическия факултет "решенията на ВСС не само накърняват авторитета на наши уважавани колеги, но и за пореден път поставят под съмнение легитимността на институцията, приела тези актове – институция, която би следвало да бъде гарант за юридическата стабилност и обективност при кадровите решения в съдебната система. Подобни подходи, основани на произволни критерии и неотговарящи на установените академични и професионални стандарти, създават сериозен риск за подмяна на обективната експертна оценка с инцидентна целесъобразност, каквато няма място при формирането и развитието на съдебния корпус. Те представляват отстъпление от основни принципи на правовата държава и създават нов неприемлив прецедент, който не само допълнително ерозира доверието в кадровия орган на съдебната система, но и накърнява авторитета на академичната общност".
Според студентите и преподавателите тези случаи отново повдигат въпроса за правните и моралните основания в дейността на един орган с отдавна изтекъл мандат, с непълен състав, а както се вижда – и с не особено убедителни познания в областта на отрасловото деление в правото. "Настояваме ВСС да преосмисли споменатите решения и да не компрометира традиционно добрите отношения с Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. До тогава призоваваме преподавателите от Юридическия факултет да не участва в комисии на ВСС и заявяваме, че членовете на ВСС са нежелани в аудиториите на Факултета.