Тревожността е изключително опасно състояние за нашето тяло. В крайна сметка постоянният стрес разрушава не само психическото ни здраве, но и физическото.
Как тревожността се отразява на тялото
Централна нервна система
Продължителното чувство на тревожност и пристъпите на паника кара мозъкът да освобождава хормони на стреса редовно, което може да доведе до симптоми като:
· главоболие,
· световъртеж,
· депресия.
Факт е, че когато човек изпитва тревожност и стрес, мозъкът „изпълва“ нервната система с хормони и химикали, които трябва да помогнат за преодоляването на заплахата. По-специално адреналин и кортизол.
Да, тези хормони са полезни, но когато се произвеждат непрекъснато, това може да има отрицателни последици за здравето. Например, продължителното излагане на кортизол може да допринесе за увеличаване на теглото.
Едно тревожно разстройство може да причини други симптоми, включително:
· безсъние,
· сънливост,
· проблеми с паметта,
· кошмари,
· мигрена,
· болка в мускулите.
Сърдечносъдовата система
Хората с тревожност имат повишен риск от високо кръвно налягане и сърдечни заболявания. Ако пациентът вече е диагностициран със сърдечно заболяване, тогава тревожните разстройства могат да увеличат риска от коронарни събития. Първите симптоми, на които трябва да обърнете внимание, са учестено сърцебиене и болка в гърдите.
Храносмилателната система
Тревожността засяга и храносмилателната система. Поради това хората, особено по време на стресови събития, могат да получат коремна болка, гадене, диария и други храносмилателни проблеми (дори синдром на раздразнените черва). Освен това често тревожността води до загуба на апетит.
Дихателната система
По време на интензивно безпокойство или пристъпи на паника дишането се ускорява. Ако човек има хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), тревожността може да доведе до усложнения, които водят до хоспитализация. Стресът също може да изостри симптомите на астма.
Имунната система
Тревожността може да предизвика освобождаването на адреналин в тялото. В краткосрочен план сърдечната честота и дишането се ускоряват и това е напълно нормална реакция на стресова ситуация, тъй като по този начин мозъкът получава повече кислород. В същото време може да отслаби имунната система. Когато стресът изчезне, всичко си става както преди.
Но ако човек е постоянно притеснен и стресиран, тогава тялото никога не получава сигнал да се върне към нормалното функциониране. Това може да отслаби имунната система, което прави човек болен и уязвим към вирусни инфекции.
Има естествени съединения, които понижават нивата на кортизола, регулират и генерират α-мозъчни вълни и стимулират GABA рецепторите и синтеза.
Бъдете внимателни към психичното си здраве: ако тревожността ви пречи да живеете пълноценен и щастлив живот, посетете терапевт. Няма от какво да се срамувате. По добре рано, отколкото късно!