Хипертонията поразява над 1,28 милиарда възрастни и е сред водещите причини за смъртност в световен мащаб. Опасност при хипертонията поражда фактът, че често хипертоникът разбира, че страда от високо кръвно налягане едва след първия животозастрашаващ инцидент – инсулт, инфаркт или хипертонична криза. Скритото протичане на хипертонията оставя пациента без лечение, докато се стигне до опасни усложнения.
Как да разпознаем високото кръвно налягане?
В сериозен процент от случаите хипертониците не подозират, че кръвното им налягане е над нормалните граници. По-малко от половината възрастни – едва 42% от засегнатите от хипертония са диагностицирани и лекувани. Липсват оплаквания или симптоми и високото кръвно се открива случайно по време на преглед по повод друго заболяване или след прекаран инфаркт или инсулт.
Това поражда реална опасност за здравето и живота на нищо не подозиращите пациенти, не им дава възможност да се лекуват навреме, нито да се информират какво поведение да имат при хипертонична криза. Ето защо хората, които са на възраст над 45 години, както и тези, които имат в семейството си хипертоник и са в риск от хипертония, трябва да попитат своевременно лекар какво да направим първо при високо кръвно, за да са подготвени за подобно развитие.
Ако кръвното налягане на пациента с хипертония е много високо (обикновено 180/120 или по-високо), възможно е все пак има симптоми, които могат да му подскажат, че страда от хипертония и че преживява хипертонична криза, като най-честите симптоми са:
- силно главоболие;
- болка в гърдите и нарушаване на ритъма на сърцето;
- световъртеж, замаяност;
- гадене и/или повръщане;
- замъглено зрение;
- безпокойство;
- шум в ушите;
- кръвотечение от носа.
Пациент с подобни симптоми преживява хипертонична криза и се нуждае от лекарска помощ, за да бъдат избегнати по-страшни усложнения, както и такива, които биха могли да застрашат живота. А според лекар какво да направим първо при високо кръвно, за да спасим живот?
Какво да направим първо при високо кръвно?
Въпреки че СЗО се стреми да окаже подкрепа на страните, за да се диагностицират и лекуват своевременно хипертониците, все още дори в развитите страни хипертонията протича скрито и без пациентът да е диагностициран, което я превръща в заплаха за общественото здраве.
През 2021 г. СЗО пусна ново ръководство за фармакологично лечение на хипертония при възрастни, но то не постига целта си – своевременна и ранна диагностика с цел превенция на съдовите инциденти. Ако все пак сте попаднали в ситуацията да се окажете вие или ваш близък с високо кръвно налягане и не знаете какво да направите, вижте съветите на лекар какво да направим първо при високо кръвно.
Най-важно при констатирано високо кръвно налягане е да измерите колко точно е високо то. При леко повишаване на кръвното налягане, може да се опитате да го свалите с медикаменти, ако имате предписани такива от лекар. В случай, че нямате, консултирайте се с ОПЛ по телефона какво да предприемете и посетете лекаря си неотложно – в рамките на ден-два за преглед и диагностика.
Ако кръвното ви налягане е 120/180 или по-високо, не губете време в търсене на народни илачи за понижаване на кръвното налягане, нито в търсене на информация какво да направите, а се обадете на 112. Необходима ви е спешна медицинска помощ, тъй като рискът от инсулт или фатален край при подобно кръвно налягане е огромен.
Това важи особено, ако имате проблеми със зрението като двойно виждане, изтръпване на части от тялото, гадене, повръщане, задух, болки с гърдите, неравномерна сърдечна дейност и други тежки симптоми, които подсказват, че е възможно да получавате инфаркт или инсулт. Дори да имате диагноза хипертония и предписани медикаменти, първото, което трябва да направите, е да потърсите спешна помощ.
Статията има информативен характер, не замества лекарска консултация.
Източник: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hypertension