Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Марадона и Неапол - Легенда за любовта

01 януари 2025, 08:00 часа • 1179 прочитания

Някои двойки просто са създадени да бъдат заедно. Не повече от Диего Армандо Марадона и Наполи. Това беше връзка, в която имаше всичко. Всички възможни емоции и чувства. Имаше необуздана радост и отдаденост. Имаше доверие и надежда. Имаше толкова много блажени възходи, но и някои мъчителни падения. Но преди всичко имаше безусловна любов, която години след първата им среща заедно - никога не отслабна.

Марадона и Неапол - любов от пръв поглед

Още от първия ден Диего веднага се почувства като у дома си в Неапол. Той е израснал в крайна бедност във Вила Фиорито, пренаселен бедняшки квартал в покрайнините на Буенос Айрес. Филмът, посветен на живота на великия играч, показва в графични детайли, че там няма чиста вода и асфалтирани пътища, а обеднелите жители трябва да работят денонощно, за да оцелеят. Бащата на Марадона - зидарят Дон Диего, отива на работа в 4 часа сутринта всеки ден и, по думите на сина му, "се прибира у дома мъртъв".

ОЩЕ: Дон Диего спечели най-важния си мач

През целия си живот Марадона винаги е бил на страната на бедните. Неговият бивш клуб - и този на сърцето му в Аржентина - Бока Хуниорс е отборът на работническата класа, който се бори срещу отбора на висшата класа Ривър Плейт. По време на двете години, прекарани в испанския сепаратистки клуб Барселона, той се чувства като изгнаник, наричан от местните жители "Судака" - обидно название за тъмнокож южноамериканец.

Диего Марадона

В Неапол той намира отбор, град и общественост, които изпитват същите проблеми, с които той се сблъсква, когато израства. Това е нефункциониращ, потиснат, но изключително страстен град - особено що се отнася до футбола - който страда от масова бедност, безработица и организирана престъпност, а аристократичният индустриален север го представя като петно върху Италия. "Искам да стана идол на бедните деца на Неапол, защото те са като мен, когато живеех в Буенос Айрес", каза Марадона в първия си ден като играч на "небесносините".

Кой убеди Марадона да премине в Наполи?

Човекът, който пътува до Барселона, за да договори подписа на Марадона, спортният директор на Наполи Антонио Джулиано, сам е от бедняшките квартали на Неапол. Легенда за 15-те си години като играч в родния си клуб, Джулиано по-скоро пророчески казва на Марадона, че ще стане "жив Бог", ако се присъедини към "партенопеите" - и че хората му ще умрат за него.

ОЩЕ: 1986 Мексико - когато Марадона сияеше

Това става ясно на Марадона, когато, въпреки че Жулиано се съгласява да плати световния рекорд за подписа на аржентинеца, президентът на Барселона Хосеп Луис Нунес в последния момент премества вратата, като иска допълнителни 500 000 паунда, за да се осъществи сделката. В отговор неаполитанците започнаха да събират пари по улиците - от прословутите претъпкани квартали на испанския квартал до управлявания от Камора квартал Форчела. Всички заедно помогнаха да се покрие разликата и сделката беше сключена.

Диего Марадона

Марадона е поразен: "Почувствах, че ме обичат, че наистина ме обичат", разкрива той в автобиографията си "Докоснат от Бога". "Неапол беше луд град - те бяха също толкова луди, колкото и аз - футболът беше самият живот. Много неща ми напомняха за моя произход. Имаше гладни стачки и хората се бяха привързали с вериги към оградата на стадион "Сан Паоло", молейки ме да дойда. Как бих могъл да ги разочаровам?"

"Оле, Оле, Оле, Диего, Диего"

Истерията при представянето на Диего като играч на Наполи на 5 юли 1984 г. само ще засили това чувство. Той пристига от небесата на синьото лятно небе на Неапол с хеликоптер, а стадионът е препълнен със 70 000 фанатизирани фенове, които скандират "Видях Марадона, видях Марадона".

ОЩЕ: "Един ден ще играем футбол на небето"

Облечен небрежно, с бяла тениска и сини дънки, той изкачи стъпалата от вътрешността на "Сан Паоло", за да се върне в центъра на терена, който беше обграден от над 100 журналисти и оператори. Под скандиранията "Оле, Оле, Оле, Оле, Диего, Диего" той махаше и раздаваше целувки на тълпата, която направи пиротехническо шоу, което би съперничило на изригването на вулкана Везувий.

Диего Марадона

Първото му попадение на "Сан Паоло" бе великолепно заковано в горния ъгъл от 35 метра. С шал на Наполи около врата си той се обърна към своите фенове. "Добър вечер, неаполитанци. Много съм щастлив да бъда с вас", бяха първите му думи. След това заби топката във възхитената тълпа и си тръгна с "Форца Наполи".

Марадона и Неапол - любов като никоя друга

Вече имаше усещането, че Марадона се е превърнал в "жив Бог" - точно както беше предсказал Джулиано. Божественият му статут щеше да бъде осветен от героичните му действия в клуба през следващите 7 години. Марадона издига Наполи от отбор от средата на таблицата до шампион на Италия, като печели две титли в Серия А (1986/87, 1989/90), Копа Италия и Купата на УЕФА през 1989 г. Влиянието му превръща Наполи в световна марка и затвърждава легендарния му статут. След смъртта му клубът изгражда негова статуя и прекръства стадиона си на "Диего Армандо Марадона".

Използваме случая, за да Ви пожелаем през 2025 година в живота Ви да влезе някой, който да го преобрази така, както Марадона преобрази историята на Наполи.

ОЩЕ: Това ли са 10-те най-велики играчи на всички времена? (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Дария Александрова
Дария Александрова Отговорен редактор
Новините днес