Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нито по-свободни, нито по-единни: българските медии през 2024 г. според проф. Нели Огнянова (ВИДЕО)

31 декември 2024, 14:00 часа • 3841 прочитания

За съжаление, българските медии не станаха нито по-свободни, нито по-независими от политически и икономически влияния, а журналистическата колегия не стана по-единна. Това мнение изрази в предаването "Студио Actualno" проф. Нели Огнянова, преподавател по европейско медийно право и информационна политика на ЕС в СУ "Св. Климент Охридски":

“Ако трябва да отговоря еднозначно, значи отговорът би бил не. Малко по-дълго – не, за съжаление. Независимо от това, че оценките в класациите са малко по-добри за отминаващата година. Знае се, че България се вдигна с 12 места в класацията на “Репортери без граници“. Но според мен това е подобряване на рейтинга на кредит. Просто в турболентното време очакванията са за повече свобода и повече плурализъм, но ако се вгледаме в изминаващата година, ще намерим много малко потвърждения. И повече горчивини, за съжаление.“

На въпрос защо потъна в мълчание напускането на БНТ на журналист като Даниел Чипев и защо самият той мълча, проф. Огнянова отговори:

“Хубаво е наистина да не говорим по принцип и абстрактно, а да говорим за по-конкретни неща. Тук симптоматиката е за явление. Симптоматиката е за това, че когато журналистите напускат медиата, към която са принадлежали известно или дълго време, вероятно, казвам, защото и аз не знам какви са фактите, съществуват договори между журналистите и медиата, които ги обвързват със запазване на тишина по въпроса.

Малко са случаите, и то след време, когато разбираме какво точно е станало. Имаше много призиви в социалните медии, в медиите, г-н Чипев да обясни има ли натиск, може ли неговото напускане да се разглежда като отстраняване във връзка с поведение на новините, на които той е продуцент. Има дори и хипотези, но не знаем как се е случило.

Повече публичност

Това, което е важно за медиите, е да има повече публичност. Така че аз бих използвала и тази трибуна да призова журналистите, които се нуждаят от защита, просто да дават повече информация за това, което се случва.“

В отговор на въпроса дали журналистическата колегия е достатъчно единна, за да защити професионалните стандарти и правата на журналистите, проф. Огнянова даде примера с журналистката Мария Цънцарова от бТВ и поведението на лидера на партия “Възраждане“ към нея в ефир.

Проф Огнянова изтъкна, че тогава Комисията по етика в медиите, чиито член е тя самата, е взела отношение, а колегията е била призована да реагира.

Медийният експерт коментира и как трябва да се отрази на българските медии приемането на Европейския законодателен акт за свободата на медиите, който влезе в сила на 7 май тази година и ще се прилага изцяло от 8 август 2025 година.

Още – във видеоматериала. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес