Ежедневният стрес, на който сме изложени на работа, в градския транспорт, у дома или дори докато просто слушаме новини по радиото, е, уви, най-лошият враг на нашето здраве. Според изследвания стресът не само развива раздразнителност и хронична умора, но и допринася за частична или пълна загуба на сън.
Почти всеки от нас изпитва проблеми със съня от време на време и това е разбираемо: живеем в неистов ритъм, под игото на ежедневен колосален емоционален и психологически стрес. Изглежда, че колкото повече напрежение пада върху нас, толкова по-добре трябва да спим - в края на краищата тялото толкова се нуждае от почивка. Но, парадоксално, всичко се случва точно обратното: колкото по-високо е напрежението, толкова по-зле спим.
При постоянно нервно напрежение рискувате да развиете не само безсъние, но и периодични пристъпи на мигрена. А освен това (ако все пак успеете да заспите от време на време) - и кошмари, които са не по-малко изтощителни от дневните. Възможно ли е да се научим да спим нормално, ако целият ни живот е пълен със стрес?
Пригответе се за сън
Когато се върнете у дома, опитайте се да останете известно време в пълна тишина, помолете близките си да се държат спокойно и, ако е възможно, да не вдигат шум, а ако имате отделна стая, останете там, докато нервното ви състояние след работа се стабилизира. За по-голям ефект можете да затворите очи или да изключите светлината.
Опитайте се да се откажете от гледането на телевизия вечер, по-добре е да преместите тази дейност на сутринта - всяка техника има вълнуващ и стимулиращ ефект и преди лягане трябва да приведете тялото си в най-спокойно състояние.
Колко сън е твърде много и какво сигнализира
Ако времето съдейства, направете кратка разходка. Не е необходимо да ходите в парка и да се скитате между дърветата няколко часа - достатъчно е да направите няколко кръга около района си - чистият въздух помага да отпуснете не само нервната система, но и цялото тяло.
След разходка (или вместо нея) можете да вземете топла вана. Не забравяйте, че температурата на водата не трябва да е твърде висока - процедурите с гореща вода могат да причинят главоболие и чувство на общо неразположение. Във вода можете да разтворите пяна за баня с приятна за вас миризма или няколко капки билкова отвара – те ще ви подействат като естествено приспивателно.
Контролирайте приема на храна
Обилната вечеря вреди не само на качеството на съня ви, но и на фигурата ви, така че трябва да избягвате да ядете големи количества. Опитайте се да приемете последното си хранене не по-късно от три часа преди лягане. Освен това вечерното ви меню не трябва да съдържа мазни, пикантни или прекалено сладки храни, в противен случай просто няма да има време да се смила, преди да си легнете, и вместо приятни сънища ще изпитате тежест и киселини. Затова се ограничете до кисело мляко, извара или няколко зрели плода, така че храната да се абсорбира в тялото ви и да не пречи на здравия сън.
Колко часа сън са нужни при всяка възраст?
Процесът стартира
Опитайте се да си лягате по едно и също време всеки ден. В противен случай тялото ви просто ще се обърка, вътрешният ви часовник ще загуби представа за времето и времето ви за лягане ще се проточи за неопределен брой минути или дори часове.
Лягайте си само когато сте наистина уморени, както физически, така и психически.
Лекарите препоръчват да спите в отделни легла, защото различните хора предпочитат различен комфорт при спане. Някои хора обичат меки матраци, други – твърди, едни обичат да спят на топло, а други на прохладно. Брачните чувства гласуват за двойно легло, основното удобство гласува за двойни единични легла.
Добър начин за справяне с безсънието може да бъде... отворен прозорец. Оставете се да ви стане толкова студено, че да искате да увиете главата си в одеяло. Веднага щом влезете под завивките, сънят веднага ще дойде.
Легнете в леглото напълно отпуснати, без да отваряте очи - защото процесът на почивка на тялото ви вече е започнал. За да заспите бързо, когато си лягате, мислено си представете постоянно повтарящото се число 3.