Месопустна Задушница е първата голяма Задушница за годината. След нея започва Великденския пост. Идеята на тази Задушница е да си спомним за починалите близки и роднини, да се помолим за душите им. В църквата се прави служба за тях. Близките посещават гробовете на починалите, преди Задушница ги почистват, а на нея слагат цветя на гроба и раздават храна.
Какво да раздадем на този ден?
В съботата, на Месопустна Задушница, се раздава храна край гробовете на близките.
Наближава Месопустна задушница: Раздаването на храна е важна традиция
Варено жито или коливо
Коливото или вареното сладко живот символизира Възкресението. Мнозина добавят към житото орехи, бисквити, стафиди или пудра захар, поръсена върху готовото жито
Хляб и вино
Това са още две задължителни подавки за Задушница, върху които трябва да се концентрирате. Виното символизира Христовата кръв, която той пролива за нашето спасение.
Хлябът е символ на Христовото тяло. Често хората, вместо обикновен хляб, раздават домашно приготвена пита. Начупват я и тези парчета раздават край гроба на починалия. Питката може да има в състава си сирене. В някои региони на страната пък се меси сладка обредна питка.
В последните години близките на починалите, които почитат паметта им, раздават дребни сладки, освен останалите задължителни подавки. Също се срещат и сандвичи, консерви, храна, която починалите са предпочитали приживе. Това е допустимо, въпреки че не е част от традицията.
Месо
В някои региони на страната е прието да се подава месо. Имайки предвид, че на следващия ден е Месни Заговезни. Така месото ще може да се консумира за празника на следващия ден.
Какво се прави в деня на Месопустна Задушница
Смята се, че обредите на Задушница, се извършват от вярващи. На практика, обаче, дори и тези, които са атеисти, се съобразяват стриктно с обредите на Задушница.
Преди този ден хората почистват гробовете на близките си. На самия ден на гроба се палят свещи, които символизират безсмъртието на душата. Прави се прекадяване с тамян, символизиращ молитвата. Преливането с вино „на кръст“ също е неразделна част от обредите за Задушница. Предварително се подготвят продуктите за подаване -варено жито, хляб или питка, дребни сладки, вино, храна. Тези храни се раздават край гробовете на съседите за „Бог да прости“.
С това действие хората почитат мъртвите си роднини и близки. Спомнят си за тях и мислено се доближават до тях. Връщат се към приятни и забавни моменти, изживени заедно. Разказват позабравени случки и почитат паметта им.
Любопитни са случките, които някои хора разказват, че са станали на Задушница. Мнозина твърдят, че усещат присъствието на починалите си близки в деня. Други пък ги сънуват в нощта преди Задушница. Молитва за опрощаване на душите на починалите се отправя на Месопустна Задушница.
Кога не се ходи на Голяма Задушница?
Колкото и да не ви се вярва в подобни случки, не пропускайте в този паметен ден да отделите място и време за заминалите си завинаги роднини и близки в мислите си. Запазете мълчание в тяхна памет на гробовете им. Споделете мислено с тях събитията, които са пропуснали. Спомнете си за всички красиви и щастливи мигове с тях. Определено ще почувствате облекчение и спокойствие. Така мислено ще им „погостувате“.
Допълнителен стол на трапезата слагат в някои региони на страната, вярвайки че душите на починалите идват на гости.
Какво не се прави на Задушница
Основното правило е да не правите това, което не ви идва отвътре. Всичко, което правите на Задушница, трябва да е от сърце, а не защото трябва да го направите. В никакъв случай не се оставя от храната, която раздавате, на гроба. Вярно е, че има хора, които правят това, но според Църквата това е нередно.
Традиционната питка за Голяма задушница - ето как се приготвя!
Причината да не допускате това, е че има голяма вероятност гладни животни да осквернят гроба. Мъртвите няма как да ядат. Храната, която раздаваме не е за тях, а за живите. Целта е те да си спомнят за мъртвите, да се помолят за душата му, консумирайки тази храна.
На този ден не се извършва домакинска работа. Денят се прекарва в спокойствие, тишина и спомени за мъртвите.