Руският психолог Михаил Лабковски обясни защо се страхувате от собствения си успех и се саботирате.
Понякога всичко в живота ви върви по най-добрия възможен начин. И тогава изведнъж, в последния момент, съсипваш най-доброто и най-красивото нещо. И от себе си. А откъде идва в нас тази програма за „лична катастрофа“ и как да я променим – това се обърна Михаил Лабковски , популярен руски психолог, и даде съвет как да спрем да се саботираме.
„Веднага ми вземете този успех!
Още: 4 знака, че имате силна интуиция, в която трябва да се вслушвате
"Млада жена спечели първа награда в конкурс за млади архитекти - прочете имейла с хубавите новини, прочете поздравленията от колегите си и отиде в кафене да си поеме дъх. Сложи чантата си на съседния стол. Изпи кафето си и тръгна без него. В чантата й имаше кредитни карти, айфон, парфюм и паспорт. Обади се в кафенето, но чантата й не я намериха. Денят й на триумф беше развален от загубата. И каза на всички която я поздрави как е успяла да излезе от кафенето без чантата си, което е почти немислимо за една жена. Вечерта й се обади дама и каза, че паспортът й е намерен на улицата, сякаш загубата на чантата е заличила целия ефект от нейното изключително постижение.
Тревожността е най-силна вечер - как да я преборим
„Тя закъсня за церемонията по награждаването, а след това се опита да отмени участието си в тържеството под претекст, че я боли коремът “, илюстрира Лабковски пример за самосаботаж.
Самосаботажът като начин да се предпазите от новото
Американският учен Бенджамин Франклин веднъж каза: "Успехът е съсипал много хора." Лабковски казва, че Франклин е бил прав, добавяйки: "Успехът ни създава много проблеми, защото променя живота ни."
Още: 7 неподозирани факта за човешкия мозък: Трие спомени, за да ви запази
И ако се страхувате от промяна, защото не сте уверени в себе си, тогава дългоочакваният успех няма да ви донесе радост. Особено ако в детството си бил убеден, че не е хубаво да се издаваш, да привличаш внимание или да се хвалиш, а че трябва да си смирен: винаги ще се намери някой по-умен и по-силен от теб, смята Лабковски.
Законът на привличането: Методът 369 на Никола Тесла - как да сбъднете желанията си
Спечелихте състезанието и се озовахте на върха, където предизвиквате ревност и завист сред колегите си, където трябва да потвърдите постижението си, да постигнете неговото изпълнение и да прекарате много време далеч от дома. Страшно е, защото вътре в теб живее малка сива мишка . И не иска да подадете главата си навън, гласи наблюдението на популярен руски психолог.
Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Той казва, че понякога ролята на наблюдател е по-удобна от ролята на победител: няма отговорност . И нищо не трябва да се променя. "Самосаботьорите" разбират с ума си: победата е страхотна! И щом стигнат дотам, подсъзнанието крещи: "Искам да седя в тъмна дупка, не искам да съм на слънце!" И това спъва човека - кара го да забрави чантата си в кафене, да закъснее за церемония, да излъже за "болки в стомаха" и да ви накара да изглеждате както обикновено - да живеете както преди.
Не се поддавайте на страховете
Още: Психолог: 5 признака, че сте израснали с токсична майка
„Нормално е да изпитваш страх, когато излезеш от зоната си на комфорт. Не е нормално да го слушаш. Това е като терорист; ако му угаждаш, той ще завладява все повече и повече територии. Ето защо трябва да се накараш да празнуваш шумно всеки успех, да се освободиш от атаките на „фалшива скромност“ и да разкажеш на всичките си приятели за успеха си, да приемеш поздравления, да споделиш планове с другите и да спреш да се оттегляш.“
Танцувайте с радост - и след няколко часа или дни ще започнете да го изпитвате. „Тогава страхът се превръща в приятно вълнение и очакване на нещо ново“, завършва Лабковски.