Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изненадващо за кръвоносната ви система – НЕ знаехте, че сърцето може да тупти отделно от вас!

04 февруари 2022, 16:10 часа

Кръвоносната система включва сърцето, кръвоносните съдове и кръвта и е жизненоважна за борбата с болестите и поддържането на хомеостазата (правилна температура и баланс на pH). Основната функция на системата е да транспортира кръв, хранителни вещества, газове и хормони към и от клетките в цялото тяло.

Ето 11 забавни, интересни и може би изненадващи факта за кръвоносната система.

Тайната срещу болести на сърцето

Кръвоносната система е изключително дълга

Ако трябва да поставите всички артерии, капиляри и вени в един възрастен, от край до край, те ще се простират на около 100 000 километра. Нещо повече, капилярите, които са най-малките от кръвоносните съдове, ще съставляват около 80 процента от тази дължина.

За сравнение, обиколката на Земята е около 40 000 км. Това означава, че кръвоносните съдове на човек могат да обвият планетата приблизително 2,5 пъти!

Червените кръвни клетки трябва да се изстискват през кръвоносните съдове

Капилярите са малки, средно около 8 микрона в диаметър или около една десета от диаметъра на човешката коса. Червените кръвни клетки са с приблизително същия размер като капилярите, през които пътуват, така че тези клетки трябва да се движат в редове.

Някои капиляри обаче са малко по-малки в диаметър от кръвните клетки, което принуждава клетките да изкривяват формата си, за да преминат през съда.

Големите тела имат по-бавен сърдечен ритъм

В животинското царство сърдечната честота е обратно пропорционална на размера на тялото: като цяло, колкото по-голямо е животното, толкова по-бавен е сърдечният му ритъм в покой.

Възрастен човек има средна сърдечна честота в покой от около 75 удара в минута, същата честота като възрастна овца.

Но сърцето на синия кит е с размерите на компактна кола и бие само пет пъти в минута. От друга страна, землеройката има пулс от около 1000 удара в минута.

10 най-добри храни за сърцето ви

Сърцето не се нуждае от тяло

В една особено запомняща се сцена във филма от 1984 г. „Индиана Джоунс и храмът на обречените“ мъж изтръгва все още биещото сърце на друг мъж. Докато лесното премахване на сърцето на човек с гола ръка е нещо от научната фантастика, сърцето всъщност все още може да бие, след като бъде извадено от тялото.

Това зловещо пулсиране възниква, защото сърцето генерира свои собствени електрически импулси, които го карат да бие. Докато сърцето продължава да получава кислород, то ще продължи да работи, дори ако е отделено от останалата част от тялото.

Хората са изучавали кръвоносната система от хиляди години

Най-ранните известни писания за кръвоносната система се появяват в папируса на Еберс, египетски медицински документ, датиращ от 16 век пр.н.е. Смята се, че папирусът описва физиологична връзка между сърцето и артериите, заявявайки, че след като човек вдишва въздух в белите дробове, въздухът влиза в сърцето и след това се влива в артериите. (В работата не се споменава ролята на червените кръвни клетки.)

Интересното е, че древните египтяни са били кардиоцентрични - те вярвали, че сърцето, а не мозъкът, е източник на емоции, мъдрост и памет, наред с други неща. Всъщност, по време на процеса на мумификация, египтяните внимателно отстраняват и съхраняват сърцето и други органи, но изтръгват мозъка през носа и го изхвърлят.

Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес