Световната здравна организация реши да запази най-високото си ниво на тревога във връзка с епидемията от маймунска шарка, тъй като броят на случаите и засегнатите страни продължава да нараства.
„Това решение беше взето с оглед на нарастващия брой случаи и продължаващото им географско разпространение, оперативните предизвикателства на място и необходимостта от прилагане и поддържане на съгласувана реакция между държавите и партньорите“, се казва в съобщението, цитирано от АФП.
Още: СЗО с повторна оценка на глобалната заплаха от маймунската шарка
„Генералният директор на СЗО, следвайки съветите на Комитета за извънредни ситуации на Международните здравни правила, определи, че възобновяването на Mpox продължава да представлява извънредна ситуация за общественото здраве от международна загриженост“ - най-високото ниво на здравна тревога на организацията, която обяви това на 14 август тази година.
Демократична република Конго (ДРК) е най-засегнатата страна, следвана от Бурунди и Нигерия. Заболяването отдавна е известно като „маймунска едра шарка“, тъй като се причинява от вирус, подобен на дребната шарка. Но здравните власти вече не използват този термин, за да избегнат расистки конотации.
Още: СЗО набляга на разработката на нови ваксини срещу смъртоносни заболявания
Едрата шарка се характеризира с кожни лезии като пустули, висока температура и мускулни болки. Установена за пръв път в Демократична република Конго (ДРК) през 1970 г., болестта дълго време е била ограничена до около десет африкански държави.
Но през 2022 г. започва да се разпространява в останалата част на света, особено в развитите страни, в които вирусът никога преди не е циркулирал. В момента бушуват две едновременни епидемии - едната, причинена от клауза 1 в Централна Африка, която засяга предимно деца, и другата - от новия вариант, клауза 1b, която засяга възрастни в друг регион, в източната част на ДРК, и в съседните държави, предаде БГНЕС.
Още: СЗО одобри първите тестове за маймунска шарка