Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

23 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

22 ноември 2024, 16:55 часа

Утре, 23 ноември, в православния календар е денят, в който се почита паметта на светите архиереи Амфилохий и Григорий и на Св. благоверен княз Александър Невски. Ето какви са традициите, обичаите и забраните, свързани с празника.

История на празника

Свети Амфилохий е бил епископ в град Икония (сега част от Турция) през 2 век, въпреки че точните дати на живота и служението му са неясни. Амфилохий е бил ученик на Свети Василий Велики, който е един от най-великите светци и отци на Църквата. Благодарение на дълбокото си духовно образование той става важна фигура в развитието на християнската църква. Много свидетелства за живота му са свързани с пастирското му служение.

22 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

Амфилохий е известен с борбата си срещу ересите, които се опитват да проникнат в тогавашната църква. Той активно се противопоставил на арианството, ерес, която отричала божествеността на Исус Христос. Свети Амфилохий бил известен със своята дълбока вяра и високо нравствено поведение, което го направило пример за клира и миряните. Според традицията той също активно служел на нуждаещите се и бил отдаден на молитвен живот. Амфилохий е канонизиран за своята вярност към Христос и вярност към Църквата.

Свети Григорий също е важна фигура в историята на Църквата. Той е един от големите християнски светци и богослови. Ето ключови моменти от живота му: Свети Григорий, известен още като евангелист Григорий, е роден през 329 г. в Кападокия (в днешна Турция). Той бил от семейство на благородни и благочестиви християни.

Григорий получил високо образование, учейки в Атина, където се запознал с Василий Велики. И двамата светци работили заедно за укрепване на Църквата, защитавайки я от тогавашните ереси, в частност от арианството. Григорий е бил учител и проповедник, а неговите речи са били много важни за развитието на християнската догматика.

Григорий е избран за епископ на град Назианс (сега част от Турция), където става известен с дълбоката си вяра и духовно лидерство. Един от най-важните моменти в неговата дейност е защитата на вярата в Светата Троица, която е в основата на формулирането на християнското разбиране за Бога като единствен в три лица.

Григорий Богослов е един от тримата велики кападокийски отци (заедно с Василий Велики и Григорий Нисийски). Той до голяма степен формира развитието на християнската теология, особено по отношение на доктрината за Светата Троица и природата на Исус Христос. Неговите проповеди и писания имаха голямо влияние върху християнската мисъл, по-специално върху християнската догма.

Княз Александър Невски е известен като умел и успешен командир, който не е претърпял нито едно поражение. Той е мъдър владетел и политик, който поставя основите за по-нататъшното развитие на Русия като велика държава.

Името на Александър Невски се свързва с успешна военна конфронтация с шведите (битката при устието на река Ижора през 1240 г., когато новгородският княз Александър Ярославич побеждава шведите и получава прозвището си „Невски“), Германския тевтонски орден (известната Ледена битка през 1242 г.) и литовците.

Традиции, обичаи и забрани, свързани с празника

Ако на този ден има мокър сняг и силен вятър, то на 24 май ще е дъждовно и ветровито. Ако има ясна луна в небето, това означава лошо време. Ако има плаващи ниско облаци, това означава студено време.

Рождественският пост все още продължава, затова е забранено да се ядат животински продукти на празника. Не можете да носите неудобни обувки, в противен случай проблемите ще дойдат в живота ви. Не трябва да говорите силно или да се смеете - това ще изплаши щастието.

На този ден момите гадаели за бъдещия си жених. От чужда градина те откъсвали клонка от череша и я поставяли във вода на тъмно място, където никой не виждал. Ако на Коледа се появят цветове на клонката, това означава, че през следващата година момичето ще се омъжи.

Голям църковен празник иде на 21 ноември, спазват се редица традиции и обичаи

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес