Земната ябълка е известна още като гулия, ерусалимски артишок или слънчев корен. Това е грудково тревисто растение с жълти цветове, наподобяващи тези на слънчогледа. Пренесена е от Северна Америка в Европа през 17 век. А стъблата й могат да достигнат до 3 метра височина, листата са заострени и яйцевидни. Плодовете се появяват от август до ноември.
Този странно изглеждащ зеленчук изглежда като кръстоска между картоф и корен джинджифил. Тъй като расте под земята, той е пълен с минерали като желязо, мед, калий, молибден и магнезий. Тези годни за консумация грудки също са богат източник на инулин, който е пребиотик (осигурява храна на благоприятните за здравето бактерии в червата).
Земна ябълка: Какво знаете за нея?
Какво съдържа
Земната ябълка съдържа инулин, който е полизахарид и влияе върху метаболизма. По съдържание на желязо превъзхожда моркова, картофа, ряпата и цвеклото. Съдържа още целулоза, пектин, органични киселини, мазнини, протеини, аминокиселини и поликиселини.
Основни функции на гулията
Гулията или още земната ябълка помага на организма да усвоява различни минерали и микроелементи – калций, магнезий, желязо и цинк. Подобрява метаболизма на мазнините - холестерол, фосфолипиди и триглицериди. Има ролята на пребиотично вещество, регулира кръвното налягане, има благоприятен ефект върху храносмилателната система и понижава нивото на кръвната захар.
От 100 грама смляна ябълка получаваме:
- 18% желязо;
- 17% калий;
- 4% протеин;
- витамин С;
- тиамин (витамин В1);
- Ниацин (витамин B3);
- и други витамини от група В;
Невероятни ползи на гулията
Помага за усвояването на глюкозата
Инулинът активира усвояването на глюкозата и подобрява синтеза на гликоген, което от своя страна подпомага тялото да използва по още по-добър начин захарта и да поддържа добри нива на кръвна захар, което е много полезно за хората с диабет тип 2.
Има свойството да намаляванивата на LDL холестерола
Консумацията на гулията или още земната ябълка помага за намаляването на нивата на лошия холестерол (LDL) в кръвта. Причината е, че инулинът оказва влияния за извличане на холестерола от организма.
3 растения, които не трябва да се засаждат до ябълката
Гулията участва в регулирането на виското кръвно налягане
Този зеленчук съдържа значителни количества калий. Това е минерал, който е важен за контролирането на кръвното налягане. Честото хапването на гулия помага за поддържане на здравословните нива на натрия и калия в организма.
Има много нисък гликемичен индекс
Гулията има много нисък гликемичен индекс, което я прави отличен избор за хора с висока кръвна захар, тъй като няма да допринесе за нейното покачване.
Има силни антиоксидантни свойства
Гулията съдържа антиоксиданти, сред които витамин С и каротеноиди, които помагат в борбата със свободните радикали в организма. Витамините помагат за намаляване на опасността от развиване на хронични заболявания.
Значително помага за подобряване на имунната система
Както споменахме и по горе, гулията е богата на витамин С, който е известен със своите предимства на имунната система. Редовната консумация на този зеленчук помага за предпазване от различни инфекции и заболявания.
Добър помощник при свалянето на излишните килограми
Гулията е бохфта на фибри, което я прави отличен помощник при загубата на излишното тегло. С помощта на фибрите, тя спомага за задоволяването на апетита и усещането з аситост.
Ето колко полезна за здравето е райската ябълка?
Вкусна рецепта за салата с гулия
Салата със смляна ябълка
Необходими продукти
4 парчета смляна гулия;
1 ябълка;
2 супени лъжици слънчогледови семки;
1 морков;
1/2 връзка копър;
1/2 лимон;
Начин н априготвяне
Измийте добре смлените корени от гулията, моркова и ябълката. Почистете зеленчуците и ги настържете. След това изцедете сока на лимона и полейте зеленчуците, за да се овкусят добре. Хубаво е да използвате целия лимон, тъй като той няма да позволи на зеленчуците да потъмнеят и да загубят апетитния си вид. Посолете на вкус, добавете зехтина и разбъркайте добре. Преди сервиране поръсете с наситнен копър и слънчогледови семки.