Постоянните руски обстрели с ракети и дронове почти поставиха на колене Украйна заради огромните щети по енергийната ѝ инфраструктура. Почти е ключовата дума – въпреки постоянните руски атаки, Украйна продължава да издържа и то точно когато идва истинската зима, с най-ниските температури и най-сериозните снеговалежи. Как го прави – изобретателност е друга ключова дума, а The New York Times разказва повече.
За да има ток за основни нужди в Украйна: Мерките
Най-важната мярка що се отнася до тока в Украйна е графикът на планови спирания – никой в страната няма ток за постоянно. Друга мярка – спиране на уличното осветление. Но само това не е достатъчно.
Още: The Economist: Украйна започва да печели икономическата война срещу Русия
Какво още – властите в Украйна са взели изцяло остаряла електроцентрала от Литва, за да я използват за производство на ток. И още – наемат плаващи електроцентрали от Турция. Тези енергийни мощности са истински хит – това са паркове, които се закрепват върху водна повърхност. Водата ги охлажда и така те работят по-ефективно, а могат и да се съчетават по-лесно с ВЕЦ-ове. Друга мярка – искане до ООН да прати представители в критични за украинската ел. мрежа подстанции, за да не смее Русия да ги бомбардира.
Огромната част от енергийните съоръжения на Украйна са строени по съветско време и това допълнително затруднява ремонта им, поради липсата на резервни части. Най-големият украински оператор на ТЕЦ-ове ДТЕК организира истински лов в това отношение, в Източна Европа – ДТЕК търси съответните резервни части в Словакия, в Чехия и т.н., като има успехи. По думите на Олексий Поволотский, ДТЕК е успяла да намери генератори и турбини, напълно подходящи за украинските ТЕЦ-ове. Точно такъв е и проектът с остаряла литовска електроцентрала – тя буквално е разглобена на съставните ѝ части, за да бъдат те използвани в Украйна. Става въпрос за над 300 единици резервни части – но не всички са доставени.
Плаващи енергийни мощности, които помагат за доставка на ток в Украйна, се планира да бъдат разположени край Одеса. Те са наети от Турция – работят с гориво. Защото са турски, гаранциите за сигурност срещу руски атаки са по-високи – Ердоган и Путин пазят баланс в отношенията си. Между Турция и Украйна има подписан меморандум за инсталация на плаващи енергийни мощности от 500 мегавата, които могат да осигурят ток за 1 000 000 души: Токът е кът: Мерките в Украйна засега, за да има електричество
В момента обаче Украйна разчита основно на трите си АЕЦ (най-голямата – Запорожката АЕЦ, е под руски контрол, окупирана е от март, 2022 година). Заедно те осигуряват над половината потребление на Украйна (7,7 гигавата). Русия, логично, не може да ги атакува директно, както прави с ТЕЦ-ове и ВЕЦ-ове. Това, което прави армията на Путин, е да обстрелва подстанции, които са свързани към АЕЦ и са критична инфраструктура за прехвърляне на „ядрен ток“ към електропреносната мрежа. Украйна строи бетонни укрития, за да опази подстанциите, но срещу ракети това е слаба защита. Затова Киев предприе драстични мерки – поиска от ООН да изпрати мисии, които да дежурят в подстанциите и така Русия да не смее да нанесе удар, който би убил членове на официална мисия на ООН. Дотук обаче МААЕ не желае да разположи постоянни мисии, само периодични наблюдателни.
Да, служители на МААЕ биха рискували живота си, ако украинското искане бъде изпълнено. Но кой в Украйна не живее в повишен риск за живота си днес?
Още: Болници на тъмно и умиращи деца: Документираните зверства на Русия срещу Украйна (ВИДЕО)
Източник: The New York Times