Скандалът с българите по делото за шпионаж в полза на Русия в Лондон се разраства. Задържана е още една българка. Според публикации в австрийски и германски медии става въпрос за 48-годишна жена с инициали Т.Д., която от 10 години живее в Австрия. Тя е била задържана в началото на декември, когато станало ясно, че е подавала информация на така наречената шпионска клетка, в която са включени шестимата българи, подсъдими в Лондон.
Тя е трябвало да заснема определени обекти и хора. Най-вероятно става въпрос за разследващия журналист Христо Грозев, който като нея живее във Виена, съобщи Нова телевизия.
Какво още се знае?
Лицето, което я е привлякло към шпионската афера е козметичката Ваня Габерова. Двете са се запознали преди 10 години в България. Според австрийските власти Т.Д. получавала доста сериозно възнаграждение за услугите си - между 700 и 2800 евро.
Тя обаче казала пред разследващите във Виена, че не е знаела, че извършва шпионска дейност. По-скоро имала убеждението, че работи за Интерпол. Единият от обвиняемите - Тихомир Иванчев, по време на изслушванията в британската столица също каза, че е имал убеждението, че работи за Международната организация на криминалната полиция, а не за руските специални служби.
ОЩЕ: Журналистът Христо Грозев е бил следен от българите, обвинени в шпионаж в полза на Русия
Идеята за връзката с Интерпол най-вероятно идва от другия обвиняем - Бисер Джамбазов, който вече се призна за виновен.
Сънародничката ни е освободена, защото на този етап няма данни, които да я уличават и да може да бъде привлечена като обвиняема към делото.
Нови разкрития за шпионската мрежа
Част от шестимата българи, обвинени във Великобритания, че са шпионирали в полза на Русия, са наблюдавали американска военновъздушна база в Германия, докато в нея са обучавани украински войници. Това стана ясно по време на съдебното дело в Лондон.
ОЩЕ: Делото за шпионаж в полза на Русия: Двама от българите признаха вината си във Великобритания
Според информацията те са използвали 221 мобилни телефона, 495 SIM карти, 16 радиостанции и десетки други записващи устройства, включително 11 дрона, за да осъществяват поставените им задачи.