Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Надежда за децата с рак и техните семейства: Съвременни методи на лечение и грижа

23 декември 2024, 12:10 часа • 296 прочитания

В днешния епизод на „Club здраве“ ще се запознаем с една изключително важна и емоционално натоварена тема – онкологичните заболявания при децата. Всеки ден хиляди деца по света получават тази тежка диагноза, но има надежда! Съвременната детска онкология разполага с новаторски методи, които не само лекуват, но и помагат на децата да водят пълноценен живот.

В студиото е проф. Фунда Чорапчъоглу, един от водещите специалисти по детска онкология в света, работеща в болница Acibadem Maslak в Турция. С над 30 години опит, тя е помогнала на стотици деца да преодолеят най-големите си предизвикателства.

"Да разбереш, че едно дете е болно от рак, е една от най-тежките новини, които може да чуеш. Много е трудно да съобщиш на родителите такава диагноза. Но най-голямото удовлетворение идва, когато успееш да излекуваш едно дете", споделя тя.

Раковите заболявания при децата са различни от тези при възрастните. Те са много по-агресивни и се развиват с изключителна бързина, което често води до диагностициране на заболяването в много напреднал стадий. Въпреки това, лечението при деца също реагира много бързо, тъй като техният организъм е в процес на развитие и растеж. Малчуганите са много по-издръжливи, но след лечението е важно те да могат да водят пълноценен живот като възрастни. Шансовете за успешно лечение при тях достигат 70-80%.

Таргетната химиотерапия и персонализираните терапии играят важна роля в лечението на детската онкология. При таргетната химиотерапия се атакуват само раковите тъкани, което води до по-висока успеваемост и запазване на здравите тъкани. При персонализираните терапии най-важното е прецизното определяне на степента и вида на заболяването. Раковите заболявания често започват още в утробата и веднага след раждането лечението започва. „В момента от България имаме дори едно бебе в кувьоз, което лекуваме. Аз познавам не само децата, но и техните родители. Особено когато става въпрос за пациенти от чужбина, комуникацията с тях е много по-близка. Представете си колко е трудно да заведеш детето си в чужда страна и да го повериш на лекарите там. Чувствам се отговорна, все едно това дете е мое, когато родители от чужбина ми доверяват най-любимото си същество. Не е лесно да носиш такава отговорност, но когато постигнем успех, това е мотивация и награда за мен и екипа ми."

Как родителите, които търсят надежда след поставянето на такава диагноза, могат да се ориентират в огромния поток от информация и да разберат към кого да се обърнат? Какви са основните симптоми, които могат да помогнат на родителите да разпознаят рака и да потърсят помощ навреме? Отговорите на тези и още въпроси ще откриете в интервюто на Радина Василева с проф. Фунда Чорапчъоглу.

 

Радина Василева
Радина Василева Отговорен редактор
Новините днес