Повечето църковни и народни празници у нас са свързани не само с ритуали, обреди и традиции, но и със забраната за извършване на къщна и кърска работа и Бъдни вечер не прави изключение. Единственото задължение на домакинята е да приготви обредната трапеза и да извърши ритуалите за празника.
Чисти ли се на Бъдни вечер къщата ?
Като един от най-светлите зимни празници, свързан с родилните мъки на Дева Мария и появата на Христос, Бъдни вечер е празник, който събира семейството около трапезата, отрупана с постни ястия, за споделени мигове и време, прекарано задно. Традицията повелява да не се става от масата, така че домакинята може да си почине от чистене и семейни задължения и да се наслади на близките си и на храната. През целия ден не се извършва къщна работа – не се чисти, не се пере, не се шие. Жените са заети със замесване на обредната пита с късмети и пара и с приготвянето на традиционните 7 или 9 постни ястия за трапезата. Цялата къщна работа трябва да е приключила преди празника, тъй като на него не е позволено да се работи друго освен свързаното с подготовката за празника.
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
Чисти ли се на Бъдни вечер масата?
На Бъдни вечер не се чисти и раздига и трапезата. Може да се вдигнат от нея само празните чинии, но ястията трябва да останат на масата през нощта. Тази традиция е свързана не със забраната за извършване на къщна работа на Бъдни вечер, а вярата, че на този светъл семеен празник починалите ни скъпи близки, чиито столове около масата са останали празни, идват след полунощ, за да вечерят с нас. Редно е да им оставим порция храна на масата, която трябва да остане нераздигната до сутринта, както и бъдник в камината, за да е топла тихата свята нощ и да сгрее и душите на починалите близки, дошли да поседнат край масата от небето, което се „отваря“ в нощта на празника.
Бъдникът, пламтящ през цялата нощ, трябва да бъде запален от най-възрастния член на семейството. Огънят е не само символ на светлината и топлината, но и има силата да прочиства и да гони злите сили, опитващи се да проникнат в нашия свят. По начина, по който гори бъдникът се гадае и каква ще е годината. Пепелта от изгрялото дърво, символизиращо „Световното дърво”, което крепи реда и хармонията, не се изхвърля. Тя притежава магически и тайнствени сили според народните вярвания. Лекува и цери болести, а разпръсната върху нивите и земите обещава плодородие.
Още: Традициите на Бъдни вечер - какво не трябва да забравяме
Бъдни вечер бележи и края на Рождественския пост, на който християните се подготвят не само чрез поста, но и чрез молитви да приемат Светото Причастие и така пречистени да посрещнат рождението на Христос. Времето, вниманието трябва да бъдат насочени към молитва за опрощение, приготвяне на обредно меню, сладки приказки със семейството и приятели, невиждани от години, а не в надпревара времето, поради което и къщната работа е забранена. Домакинята изпълнявала ритуалите и приготвяла традиционните ястия, домакинът се грижел да осигури бъдника, всички се включвали в ритуалите и време за къщна работа нямало. Вероятно за да може и да почива, и да смогне със сериозния брой постни ястия, домакинята не трябва да се докосва на този свят празник нито до пералнята, нито до чиниите в мивката, нито до игли и до метлата. Цялата работа, която не е съумяла да свърши преди светлите празници остават след тях, тъй като на Бъдни вечер не чисти и не се работи.
Ако искате 9 постни ястия за Бъдни вечер - ето пълния списък