Бъдни вечер е един от най-обичаните християнски празници, когато семейството се събира около масата в очакване на Рождество Христово. Празничната трапеза е само с постни ястия, но богата.
Българските традиционни ястия за трапезата за Бъдни вечер са сарми, бобена салата, печен боб или яхния, пълнени чушки, орехови разядки, туршии, жито, ошав, тиквеник. Освен това се слагат и мед, ядки (най-често орехи), разнообразие от плодове, вино, чесън. Ето някои традиционни рецепти, които да включите в менюто тази година.
1. Содена питка
Необходими съставки: 2 и 1/2 ч.ч. брашно, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. сода за хляб, 1 с.л. оцет, 3 с.л. олио, паричка и върбова клонка
Содата се погасява в оцета. Брашното се пресява и се прави кладенче. В него се слагат солта и олиото и при бавно добавяне на 1 ч.ч. хладка вода се замества меко тесто. Овалва се в брашно и почива 10 минути. В тестото се поставят паричката и върбовата клонка, завити във фолио. В намазана с олио тавичка с ръце се оформя питка, като се оставя малко тесто за украса. С вилица се набожда цялата питка, за да не се пукне. От оставеното тесто с намазнени ръце се прави кръст отгоре върху питката. Намазва се с олио и се пече 30-35 минути на 180 С. Като се извади от фурната, се напръсква с вода и се завива с кърпа, за да омекне.
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
На когото се падне паричката, той ще носи парите и ще се грижи за семейството, а клонката е за здраве и берекет.
2. Пълнени чушки с боб
Необходими съставки: 500 гр. боб, около 12 бр. сухи чушки, 2 глави лук, 1 стрък праз, олио, джоджен, чубрица, дафинов лист, сол, червен пипер
Бобът се накисва една нощ предварително. Сварява се и се отцежда от водата и се намачква. Лука и праза се нарязват на ситно и се задушават с олио. Добавя се намачкания боб, подправките (джоджен, чубрица, дафинов лист, сол и черен пипер). В тенджера се загрява вода и в нея се попарват чушките за 2-3 минути. Изваждат се и се отцеждат. Пълнят се с бобената смес, но без дафиновия лист. Чушките се подреждат в тавичка, заливат се с водата от боба и се пекат в умерено загрята фурна.
3. Сарми с кисело зеле и ориз
Необходими съставки: 1 бр. кисела зелка, 2 глави лук, 1/2 ч.ч. (100 мл) олио, 200 гр. ориз, сол, черен пипер, чубрица
Още: Ако искате 9 постни ястия за Бъдни вечер - ето пълния списък
Разрязват се листата на зелката, като се отстранява твърдата им част. Запържва се ситно нарязания лук с олиото, прибавя се добре измитият ориз и малко вода и леко се задушава. Слага се сол, черен пипер и чубрица на вкус и се сваля от огъня. Със сместа се пълнят зелевите листа, увиват се добре, нареждат се плътно една до друга в тенджера, чието дъно е постлано с остатъци от листата или с фолио. Сармите се заливат със сок от киселото зеле (ако е много кисел, се разрежда с вода), притискат се с чиния и се варят 1 час на тих огън.
4. Бобена чорба
Необходими съставки: 300-400 г зрял фасул, 1-2 глави кромид лук, 5-6 бр. печени чушки, 2 бр. домати, сол, магданоз, копър, джоджен
Фасулът се измива и накисва във вода за 10-12 часа. Излива се водата, в която е киснал фасула и се изплаква. Залива се с вода и се слага да ври. Като се посвари фасула се посолява, прибавят се след малко нарязаните лук, чушки и домати, и се оставя да ври до пълното сваряване на фасула. Преди свалянето от огъня се слагат подправките.
Още: 7,9 или 11 ястия трябва да има на Бъдни вечер?
5. Ошав
Необходими съставки: 500 гр. сушени плодове (сливи, ябълки, кайсии, череши), 100 г мед или 100 г захар
Сушените плодове се измиват добре и се накисват в студена вода за около 12 часа, след което плодовете се изваждат, а течността, в която са киснали, се прецежда през гъсто сито и с нея отново се заливат плодовете и се варят до омекването им, като тогава към ошава се прибавят медът или захарта. Компотът се оставя в тенджерата, докато изстине, след което се слага в дълбок стъклен или порцеланов съд.
6. Тиквеник
Необходими съставки: 800 гр. брашно, 1 ч.л. сол
За плънката: 1 кг тиква, 300 гр. захар, 1 ч.ч. орехови ядки, 150 мл олио, канела
Още: Традициите на Бъдни вечер - какво не трябва да забравяме
Тиквата се настъргва на едро ренде и се разбърква със захарта, счуканите орехи и канелата. От брашното, солта и 400 мл хладка вода се омесва средно меко тесто. Оставя се 30 минути да почива на хладно и след това се разделя на топчета, колкото голямо яйце. Всяко топче се разточва на тънка кора. Кората се намазва добре с олио и се наръсва с плънката. Навива се на руло. Рулата и се нареждат в тавата във вид на охлюв. Пече се до зачервяване.
7. Зимна салата
Необходими съставки: 1 ч.ч. сварен боб, 2-3 бр. кисели краставички, 1/2 бр. кисела зелка, 2-3 бр. картофи, 3-4 с.л. олио, 2-3 с.л. оцет, 1-2 глави лук
Бобът се намачква с вилица, а сварените картофи, краставичките и зелката се нарязват на ситно, лукът се нарязва на филийки. Всичко се разбърква много добре и се овкусява.