Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

21 декември 2024, 18:00 часа • 3226 прочитания

Победата на руския диктатор Владимир Путин, издирван за систематично отвличане на украински деца от Трибунала в Хага, във войната в Украйна ще струва на САЩ повече от подкрепата за Украйна, пише Foreign Affairs. Ако Русия вземе надмощие, тя ще завземе цяла Украйна и ще разположи войски по границата с НАТО.

Много американци са загрижени, че страната харчи твърде много за помощ за Украйна. На Конгреса бяха необходими 7 месеца, за да одобри последната засега голяма финансова рамка за Киев (малко над 60 млрд. долара). Проучване на Pew през ноември установи, че мнозинството от американците продължават да подкрепят помощта за Украйна, но около една четвърт считат, че Вашингтон предоставя твърде много помощ. Американското ръководство, включително новоизбраният вицепрезидент Джей Ди Ванс, продължава да прави подвеждащи изявления, че "половин трилион долара са хвърлени в черната дупка на украинския конфликт" (пряко дотук от началото на пълномащабната война САЩ са дали около 110 млрд. долара на Украйна, като горе-долу 60 млрд. долара са военна помощ). Милиардерът Илон Мъск, който помага на администрацията на Тръмп да се ориентира в плановете за намаляване на федералните разходи, написа в социалните медии през февруари, че по-нататъшните инвестиции в Украйна са "лудост" за Съединените щати.

Подобно безпокойство е напълно разбираемо. Съединените щати са изправени пред много предизвикателства. Нелегалната имиграция, изплащането на държавния дълг, съперничеството с Китай, войната в Близкия изток и общата непредсказуемост в глобален мащаб изискват внимание и ресурси. Затова не е изненадващо, че Вашингтон трудно подрежда приоритетите си. Още: The Economist: Украйна започва да печели икономическата война срещу Русия

Ами ако помощта спре?

Но онези американци, които са загрижени само за размера на помощта за Украйна, мислят за това по грешен начин. Те трябва да се тревожат за последствията от отказа да помогнат на Украйна. Предоставяйки помощ на Киев, САЩ не позволяват на Русия да застраши директно Източна и Централна Европа. Ако се случат, подобни заплахи несъмнено биха погълнали още повече американски ресурси. Всъщност Вашингтон предотвратява пряка война между НАТО и Русия, в която да участва американската армия.

За да разбера колко парична помощ за Киев ще спести Вашингтон, моите колеги от American Enterprise Institute и аз написахме доклад, който трябва да излезе през януари. Там сумирахме всички разходи, които Вашингтон би направил, ако Русия победи Украйна и след това разположи войските си по границите на НАТО. Взехме под внимание военния капацитет, сили и способности, от които Съединените щати ще се нуждаят, за да сдържат и евентуално да победят Русия, ако Кремъл нападне член на НАТО, като същевременно предотврати по-нататъшен конфликт с врагове на Америка в Тихия океан и Близкия изток. Още: Шолц за втори път говори с Тръмп за Украйна: ето за какво са се съгласили

Резултатът беше невероятна сума. Ако Украйна бъде победена, Съединените щати ще трябва да похарчат 808 милиарда долара повече за отбрана през следващите 5 години, отколкото са предвидени в бюджета. За сравнение, от 2022 г. Конгресът е отпуснал 112 милиарда долара на Министерството на отбраната на САЩ в помощ на Киев и това са пари не само за оръжие, отделно 90% от тези за оръжие се връщат в американската икономика, защото се дават за производство на оръжия за заместване на вече доставени или за поръчани в бъдеще. Това означава, че помощта, предоставена на Украйна чрез Пентагона, е само 14% от сумата, която Вашингтон ще трябва да похарчи за защита на Европа от Русия. С други думи, ако Русия победи Украйна, това би струвало на САЩ почти 7 пъти повече, отколкото предотвратяването на руска победа. Следователно помощта за Украйна определено е правилното финансово решение.

Пълно поражение

Ако американската подкрепа намалее, европейската политическа воля и ангажимент за изграждане на капацитет ще отслабнат. Самата Украйна постигна значителен напредък в укрепването на индустриалната си база, но украинските предприятия не са в състояние да произведат достатъчно оръжия, за да отблъснат страна с повече от 4 пъти по-многобройно население. Още: С Тръмп начело: Путинската гледна точка за "ненужните" жертви в Украйна пробива в САЩ

Сценарият: Без американска помощ Украйна ще остане без достатъчно оръжие и Русия ще продължи офанзивата си през 2025 г. До 2026 г. Украйна ще загуби ефективните системи за противовъздушна отбрана, което ще даде възможност на Москва постоянно да нанася мощни ракетни и бомбени удари по военна и гражданска инфраструктура. Изправени пред такова нападение, украинските войски ще се бият героично, но няма да имат надежда да оцелеят. До края на 2026 г. украинските въоръжени сили може да се разпаднат, което ще позволи на Русия да превземе Украйна и след това да достигне границите на НАТО. Така Москва ще спечели безусловна победа.

Руският диктатор Владимир Путин ще бъде щастлив. Но тази победа едва ли ще го задоволи. Путин, който веднъж нарече разпадането на Съветския съюз "най-голямата геополитическа катастрофа на 20-ти век", не крие желанието си да доминира в Източна Европа. Победата над Киев ще го вдъхнови и ще му даде смелост. Той също така ще има мощен стимул да работи в режим на управление на кризи, за да избегне вътрешни проблеми, защото оправдава претенциите си за власт като защитава Русия от "алчния Запад". След като покори Украйна, Кремъл вероятно ще разположи руски военни части в Беларус и Западна Украйна на границата с членовете на НАТО Полша, Словакия, Унгария и Румъния. Русия също може да започне да разполага ракети, самолети и друга военна техника близо до балтийските държави и Молдова. Тогава Москва ще създаде непрекъсната зона за противовъздушна отбрана по границите на НАТО от Черно море до Северния ледовит океан.

Завладените украински ресурси ще помогнат на Москва да заплаши Източна Европа. Тъй като украинската армия ще бъде на милостта на Кремъл, руснаците ще привлекат стотици хиляди добре обучени, опитни, калени в битки войници. Освен това властта над Украйна ще даде на Русия допълнителен военнопромишлен и икономически потенциал. Разбира се, на Москва ще ѝ трябва известно време, за да се възстанови от военните действия в Украйна и едва след това ще може да започне инвазията. Но до 2030 г. Русия ще бъде готова да нападне страна от НАТО. Още: Явен знак: Спирачката "Тръмп" за Украйна почва да се задейства (ОБЗОР - ВИДЕО)

Печалбата

Някои американци не ги е грижа, че Русия може да нападне НАТО. Но мислейки, че Вашингтон трябва да се дистанцира от Европа и да запази ресурсите си за други задачи, те губят от поглед глобалния характер на конфликта. Разбира се, Европа трябва да инвестира повече в собствената си защита. Историята на миналия век обаче показва, че когато САЩ пренебрегват интересите си в региона, възникващите там жестоки конфликти неизбежно ги връщат обратно, представлявайки заплаха за американската сигурност и благосъстояние. Отстъплението на САЩ в един регион също насърчава враговете на Вашингтон на други места. С други думи, днес регионалните конфликти вече не съществуват.

За да се защитят военно и икономически и да запазят своята територия и репутация, САЩ трябва да останат световна сила и да поддържат необходимите способности за това. Ако се позволи на Украйна да се провали, Вашингтон ще се нуждае от по-голяма, по-боеспособна, по-мобилна армия на повече места. За да сдържа Русия и, ако е необходимо да я победят, след като тя свали режима в Киев, американската армия ще се нуждае от допълнителни 270 000 нови войници. Повечето от тях - 160 000, ще отидат в сухопътните сили, които ще имат нужда от много повече от 943 000 войници, предвидени в плановете на Пентагона за 2029 г. Това усилване ще е необходимо за сформирането на допълнителни 14 бригадни бойни групи. В резултат сухопътните войски ще разполагат с общо 72 такива групи. Това би позволило 11 бойни групи да бъдат разположени в Европа по всяко време, удвоявайки американското присъствие там.

Това разширено присъствие ще позволи на Вашингтон да провежда по-големи операции и да реагира по-бързо на възникващи кризи. САЩ също ще могат да увеличат броя на критично важните интегрирани учения, които провеждат в региона със своите съюзници. Като цяло земният компонент на предложеното увеличение на разходите ще струва близо 88 милиарда долара. Още: Байдън може да не успее да изпрати 5,6 млрд. долара за Украйна, одобрени от Конгреса

По същия начин планираното увеличаване на размера на морската пехота до 205 000 души ще изисква повече от 30 000 новобранци. По-специално това е необходимо за създаването на 8 нови пехотни батальона. Всеки редовен пехотен батальон се състои от 6600 морски пехотинци, включително поддържащи единици като разузнаване и логистика. Резервният батальон се състои от 2300 морски пехотинци плюс поддържащ персонал. Тези нови батальони трябва да помогнат на морските пехотинци да продължат да възпират Китай и Северна Корея, които ще бъдат по-изкушени да предизвикат Вашингтон.

Проактивното засилване на американското сухопътно присъствие в Европа е особено важно, тъй като ако Русия нахлуе на територията на НАТО, тя ще направи всичко възможно, за да попречи на САЩ да прехвърлят допълнителни ресурси там, след като военните действия започнат. Това също означава, че Вашингтон ще трябва да извърши мащабни строителни дейности в Европа, за да укрепи съществуващите съоръжения и да построи нови. То ще струва приблизително 31 милиарда долара. САЩ ще трябва да построят много малки, разпръснати и силно укрепени оръжейни складове на Стария континент.

За победа над Русия ще са необходими голям брой самолети. За да постигне Вашингтон превъзходство във въздуха, ще му трябват много повече изтребители от 5-о и 6-о поколение, способни да свалят атакуващи руски самолети. За да се постигне победа, ще са необходими повече самолети за зареждане с гориво и военни транспортни самолети. Още: НАТО пое от САЩ координацията на оръжията за Украйна, Киев получи милиарди от ЕС

Вашингтон трябва да задържи самолетите F-22 в арсенала си по-дълго от планираното и да ускори разработването на нови военни самолети. По същия начин, планираното изтегляне на самолетите за зареждане във въздуха и транспортните самолети от серия C ще трябва да се забави, за да се разшири обсега на действие на изтребителите и изтребител-бомбардировачите. Като цяло Америка ще има нужда от 683 самолета и оборудване за поддръжка в допълнение към плана за доставки до 2029 г. Това ще ѝ струва 109 милиарда долара.

Сделка на века

Когато инвестират в безпилотни системи, САЩ трябва да създават нещо повече от дронове-цистерни. Войната в Украйна показа колко важни са безпилотните летателни апарати за бъдещи военни операции. По време на този конфликт Киев и Москва са използвали дронове в големи количества, за да наблюдават бойното поле и да нанасят удари срещу врага. САЩ обаче изостават значително в тази област на военните технологии. За да се справи с овладяването на безпилотните самолети на Москва и да получи този ресурс за еднократна употреба, който може да се използва за широк спектър от задачи, Вашингтон ще трябва да направи значителни инвестиции в безпилотни технологии, харчейки около 29 милиарда долара за тези цели. Още: Мир в Украйна - много варианти, но кой е реалистичният?

САЩ също се нуждаят от по-добра противовъздушна отбрана. Ако Украйна падне, Русия ще има нова граница с НАТО, дълга 4000 километра. Там тя ще може да съсредоточи оръжейните си системи и над 900 000 военнослужещи. Затова Америка ще трябва да разположи сили и средства за ПВО, както високоточни, така и конвенционални. Закупуването на това оборудване може да изисква около 173 милиарда долара. За да произвеждат тези оръжия в количествата и с необходимото темпо, САЩ ще трябва да разширят своята производствена база и да използват съществуващите производствени линии, особено за оръжия с малък и далечен обсег. За да произведе необходимите количествата боеприпаси правителството на САЩ ще трябва да похарчи допълнителни 63 милиарда долара.

В бъдеща война на европейския континент ще участват предимно сухопътни сили под прикритието на ВВС. Но Вашингтон също ще се нуждае от по-модерни военноморски сили и способности. Надигащата се Русия може да създаде проблеми за корабоплаването в Черно море и Атлантическия океан, а Иран и неговите сателити биха могли да направят същото във водите около Близкия изток. За да спре тези дейности, без да ограничава присъствието си в Тихия океан, американският флот ще трябва да се откаже от плановете си да намали базата си с 9 кораба. Освен това ще трябва да се построят 18 нови военни кораба, включително 2 самолетоносача, с което броят им ще достигне 12. Военноморските сили на САЩ ще се нуждаят и от 4 подводници, 3 нови разрушителя и 3 фрегати за увеличаване на гъвкавостта при използването на военноморската мощ. Освен това флотът се нуждае от 6 допълнителни помощни кораба, за да може да остане в морето по-дълго. Общо строителството на корабите ще струва още 50 милиарда долара. Още: Още 500 млн. долара: САЩ обявиха нов пакет военна помощ за Украйна

Вашингтон също ще се нуждае от много други средства, за да сдържи и победи Кремъл. САЩ ще трябва да повишат бойната готовност на своите войски, разположени както у дома, така и в чужбина. Това означава, че Вашингтон ще трябва да похарчи около 185 милиарда долара за допълнителна бойна подготовка и учения. Той трябва да обнови своите съоръжения и запаси от части на цена от близо 33 милиарда долара. Америка се нуждае от повече сили за специални операции и те трябва да бъдат по-добре обучени. Тези сили са изключително важни за провеждане на разузнаване, създаване на благоприятни условия на бойното поле и като цяло дезорганизиране на противника. Цената на такива събития ще бъде повече от 10 милиарда долара. Като се има предвид, че Русия е опитна космическа и кибернетична сила, Съединените щати ще трябва да подобрят архитектурата и системите за командване и контрол и в двете области на цена над 36 милиарда долара.

Ако съберете всички тези числа, ще получите поне 808 милиарда. Това е огромна сума, приблизително равна на целия бюджет на Пентагона за 2022 г. Но ако Киев надделее над Москва, Русия ще трябва да се върне към границите си с победена и изтощена армия, проблемна икономика, отслабени партньорства и куп вътрешни проблеми. Украйна, напротив, ще бъде жизнена и свободна, с процъфтяваща индустриална база и модерна армия. В този случай Вашингтон ще може да намали своето военно присъствие, сили и средства в Европа. Той ще го запази, но в същото време ще може да обърне повече внимание на Тихоокеанския регион и да отдели повече ресурси за него. Още: "Много, много голяма грешка": Тръмп не иска далекобойни ракети от САЩ да поразяват Русия

Когато САЩ са проактивни, те са по-фискално отговорни и осигуряват повече безопасност. Сдържането на война е скъпо, но воденето на война е още по-скъпо. Тъй като Вашингтон е изправен пред множество глобални заплахи, разбираемо е, че неговите служители се чудят за цената на подкрепата на Киев. Но залозите са високи и американците трябва да са наясно с дългосрочните разходи, а не само с текущите. Подкрепата на Украйна е правилна не само от морална, но и от финансова гледна точка. Това е разумна инвестиция в американските интереси.

Автор: Илейн МакКъскър

Превод: Ганчо Каменарски

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес