Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Политическият монопол е на крачка от официализиране

28 юни 2013, 11:58 часа • 10226 прочитания

Покрай многото шум в медиите кой е купен и кой не, кой служи на чужди интереси и кой не – шум, вдиган главно от лидера на „Атака” Волен Сидеров, преди два дни тихомълком в Парламентарната правна комисия с председател Христо Бисеров беше прието да бъдат премахнати субсидиите за всички извънпарламентарни партии. С други думи – който се е наредил на хранилката досега, браво, за другите – бон шанс.

Това решение все още не е окончателно, защото трябва да мине през пленарна зала, но 99% то е факт. Особено предвид начина, по който се гласуват напоследък закони – имаме кворум от 125-6 депутати, после при гласуванията отчитаме по 80-90 души. Ако това е представителност, здраве му кажи.

Да се върнем обаче на субсидиите – подобно на куп популистки решения и това е скрито под мантията „грижим се за гражданите”. Защото вместо да се намалят субсидиите за всички партии, сега се готви махане на субсидиите на всички, които са извън парламента. Това не е нищо друго, освен налагане на политически монопол чрез икономически средства.

12 лева на действителен глас – това е базата, от която се определя партийната субсидия в момента. А формулата е още по-проста – 5% от минималната работна заплата за партиите, регистрирани в ЦИК, участвали на последните избори и преминали границата от 1% от броя на действително пуснатите гласове. За тази година фиксацията е върху 240 лева, догодина ще е върху повече – върху 310 лева. БСП и ДПС пък се договориха с профсъюзите минималната работна заплата да стане 340 лева от 1 януари, а искането на управляващите беше още от 1 октомври. А партийните субсидии се плащат от държавния бюджет – и с премахването на тези за извънпарламентарните партии, сега в държавния бюджет остават излишни средства. За какво ще се харчат още никой не е казал.

Цялата картинка е ясна – управляващите искат да си гарантират много дълъг престой в Народното събрание. Защото те монополизират нашите пари и при избори ще гледаме най-много тях по всички телевизии и медии – те ще ни повтарят как трябва да се гласува за тях, как трябва да се избере отговорно, притчите за по-малкото зло и така нататък, и така нататък. Ще гледаме предимно ГЕРБ, БСП, ДПС, „Атака”, а другите – ами ако имат пари от други източници. Това ли е справедлив и честен модел, това ли е начинът – защо не се намалиха партийните субсидии на всички? Ще се приеме ли в Изборния кодекс да има равно време по националните медии за всички политически партии, които се канидатират за участие в избори?

Този политически монопол е скандален. Вече две седмици хиляди хора са на улицата и искат оставка на правителството, искат и този парламент да се маха. Ето още една причина защо. Протестите през февруари бяха срещу монополите, а какво се оформя сега – монопол. Гнусен и обсебващ, искащ да управлява живота ни, докато не се стигне до огромната катастрофа.

Затова нека поставим простичкия въпрос – искаме ли за много, много, много години напред алтернативите ни за парламента да са ГЕРБ, БСП, ДПС и „Атака”? Искаме ли?!

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес