Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-добрите билки за спокоен сън

09 януари 2025, 12:58 часа

Ефективността на използването на билки за сън все още се обсъжда в научните среди, но ранните проучвания показват, че те могат да бъдат полезни. Коренът на валериана, червеният женшен, лавандулата и ашваганда са показали, че могат да помогнат за ефективността на съня и симптоми като безсъние.

Има няколко билки, които могат да подобрят съня чрез седативни или анти-тревожни свойства.

Археологически доказателства сочат, че хората са консумирали лечебни билки от 60 000 години, лекувайки всичко - от болка до безсъние. През последните години тези природни лекарства отново стават популярни. От корен на валериана до пасифлора, ето 11 билки, които могат да подобрят съня ви.

Забележка: Проучванията върху всички тези билки са ограничени и изследванията за техните ползи и странични ефекти все още се считат за неубедителни.

Здравен съвет за деня, 8 януари: Лекар: Яжте парче от този плод преди сън, действа като сънотворно

Тези невероятни билки могат да подобрят съня ви

1. Корен от валериана

Една от най-популярните билки за сън е коренът на валериана, лилаво цвете с дебело зелено стъбло, произхождащо от Европа и Азия.

Както при много от лекарствата в този списък, ранните проучвания показват, че коренът на валериана изглежда действа добре като успокоително. Този ефект се осъществява чрез GABA-A рецептори в мозъка, чието активиране помага за съня. Когато го консумират, пациентите често съобщават, че отнема по-малко време за заспиване и че също така е по-лесно да се спи.

Изглежда също, че е добър при безсъние поради анти-тревожните ефекти. Билката отпуска мозъка и го предпазва от възбудени състояния – един от възможните фактори, допринасящи за безсънието.

Можете да приемате корен от валериана като таблетка, екстракт или чай. Някои от нежеланите реакции могат да включват:

  • Сънливост
  • Разстроен стомах
  • Главоболие
  • Замаяност

2. Лайка

Ако пиете билков чай, вероятно сте инжектирали лайка. Неговите бледожълти цветя могат да бъдат намерени на опаковките в почти всяка секция за чай

Ефектите на лайката върху съня се обсъждат, но някои проучвания показват, че тя може да намали времето, необходимо за заспиване и също така да намали събужданията през нощта. Едно проучване дори сравнява ефектите на таблетка от 400 mg с бензодиазепин, клас депресанти, използвани за лечение на състояния като безсъние и тревожни разстройства.

Важно е да се отбележи, че методът на доставяне в горното проучване може да има различни резултати от отпиването на накиснат чай. Мнозина обаче се кълнат в релаксиращото въздействие на течната форма върху съня. Можете да приемате лайка като таблетка, екстракт или чай. Страничните ефекти са редки, но могат да включват:

  • Алергични реакции
  • Замаяност
  • Гадене

3. Червен женшен

Понякога известен като корейски женшен, червеният женшен всъщност е исторически свързан с Китай.

В сравнение с пресния и белия женшен, червеният женшен се отглежда много по-дълго и се обработва по различен начин. Поради това той има различни химични свойства и може да има по-голяма сила.

10 тайни за спокоен сън: Добавете ги към рутината си още днес

И въпреки че женшенът често се свързва с енергия и жизненост, едно проучване показва, че той подобрява дълбокия сън при гризачи. Отделно изследване на човешки женшен заключава, че коренът намалява общото време на събуждане и повишава ефективността на съня.

Както при всяко билково лекарство, важно е да се набавят качествени съставки, а женшенът е този, на който трябва да се обърне внимание, тъй като докладите сочат, че добавките често съдържат токсични метали.

Ако искате да опитате червен женшен, можете да го приемате като таблетка, екстракт или чай. Някои от докладваните нежелани реакции са:

  • Вагинално кървене
  • Нервност
  • Безсъние
  • Диария

4. Ашваганда

Друг корен, който наскоро привлече вниманието, е ашваганда, роден в Индия и Югоизточна Азия. Едно рандомизирано контролно проучване, наблюдава употребата му при 40 пациенти с докладвана преди това безсъние и други 40, които иначе са имали нормални модели на сън.

Пациентите в проучването са оценени въз основа на няколко фактора, като общ сън, време, необходимо за заспиване, и въпросници. Резултатът беше, че и двете групи видяха значително подобрен сън, но това бе от полза за пациентите с безсъние малко повече.

Можете да приемате ашваганда като таблетка или чай. Изглежда, че е сравнително безопасно, но страничните ефекти при големи дози могат да включват:

  • Проблеми с черния дроб
  • Диария
  • Гадене

5. Лавандула

По-позната билка за сън е лавандулата. Роден в Европа, прекрасният аромат, който идва от лилавите му цветя, е популярен в домакинствата от дълго време. Мнозина твърдят, че може да действа като релаксант, но ползите от съня не са проучени достатъчно широко, за да се направят заключения.

Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?

Едно малко проучване, което наблюдава студенти, установи, че в комбинация с добра хигиена на съня (подходяща нощна рутина и среда за сън), вдишването на лавандула помага за подобряване на съня при тези, които преди са се борили с нея. За съжаление е трудно да се каже дали лавандулата или хигиената на съня е била по-важна.

Някои проучвания също така установиха, че когато се приема през устата, лавандулата е обещаваща като помощ за сън, но отново са необходими по-дългосрочни проучвания.

Можете да приемате лавандула в няколко форми, включително таблетки, екстракти, чайове или дори ароматизирани спрейове и масла. Като цяло е безопасно, но някои докладвани странични ефекти включват:

6. Хмел

Друга съставка, известна по целия свят, е хмелът и въпреки че е по-известен с приготвянето на вкусна бира, може да бъде полезен и за сън. Може би вече сте научили това, след като сте пили хубав индийски Pale Ale.

Горчивите смоли са съставката, която може да ви изпрати рано в леглото. Те работят чрез същите GABA рецептори, които засягат нервната система, като в този случай я инхибират.

Важно е да се отбележи, че бирата трябва да е безалкохолна, за да ви даде най-добра дрямка, тъй като алкохолът има отрицателен ефект върху ефективността на съня.

Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Можете да приемате хмел като таблетка, а също и като безалкохолна напитка. Като цяло е безопасно, но някои докладвани странични ефекти включват:

  • Реакции на свръхчувствителност
  • Сънливост
  • Замаяност

7. Маточина

Роден в Европа, ефектът на маточината върху съня е сравнително неизвестен в сравнение с някои от другите билки в този списък. Въпреки това, той се появява в смеси от добавки за сън, заедно със съставки като корен от валериана и лавандула. Повечето от наличната информация за маточината е свързана с употребата му в тези таблетки със смесени съставки.

Можете да приемате маточина като таблетка, екстракт или чай. Страничните ефекти могат да включват:

  • Главоболие
  • Замаяност
  • Гадене
Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес