Едно от децата, заразени с бактериален менингит в столична детска градина, е починало, съобщи БНТ. Според информацията става въпрос за първото инфектирано дете, като това е станало още в края на миналата седмица. То е на 5 години и е било в трета група.
Случаи на деца, положителни за бактериален менингит затвориха временно детска градина номер 37 "Вълшебство" в квартал "Павлово" в София. Преди два дни са били взети проби от 31 деца и 8 служители в градината, които са били контактни на инфектирано дете. Изследванията показали, че 16 деца и трима възрастни са положителни.
Веднага след установяване на положителните случаи е организирано изследването на децата от другите 10 групи, посещаващи детската градина. За родителите била организирана онлайн среща с допълнително разяснения. Но една от майките се възмути пред bTV, че РЗИ не е реагирала достатъчно бързо и всъщност е минало много време, преди да се установи, че има бактериален менингит.
Директорката на градината разказа, че починалото детенце първо е повърнало, вдигнало е малко след това много висока температура. Дадено му е лекарство за понижаването ѝ, родителите са били уведомени и майката дала разрешение за прилагане на лекарството. Бързо бащата е дошъл и е взел детето, за да го закара на лекар.
"Фактически обясних на хората, че това е носителство, в момента не застрашава живота, тъй като в Националния център по заразни болести изследвахме около 40 материала на 8 работещи, контактували с болното дете и на групата, които са били в контакт с това дете. Знаем кои са децата, които два дена трябва да взимат антибиотик, общоприета световна практика", каза за "По света и у нас" проф. Тодор Кантарджиев. А епидемиологът д-р Христина Бацелова посочи, че най-опасни са всъщност носителите - хора, които не са болни, но разпространяват бактерията. Същото може да е положението и при преболедували - може да разпространяват бактерия дълго време след като са оздравели.
Днес са били изследвани 250 момичета и момчета, посещаващи градината, техни братя и сестри. Резултатите се очакват до 48 часа. "Въпросите на родителите бяха какво става с другите деца, които са в семейството - братчета и сестричета. Всичко им обясних, казах им, че това се случва, че годишно сме имали винаги такива случаи, които трябва да се ограничават, за да няма повече поразени деца", каза проф. Кантарджиев. Според експертите наличието на този микроорганизъм в носоглътката не застрашава пряко здравето и живота на децата, но се прилага профилактика с антибиотици.
Вече има пълна дезинфекция в градината и най-вероятно ще има повторно тестване.