Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От общо 20 000 км пътища у нас, едва 24 км са с допълнителна защита за мотористи

24 януари 2017, 10:00 часа • 1516 прочитания

Общо 24 км ограничителни системи за защита на мотористи са монтирани на магистрите “Тракия”, “Хемус”, първокласния път София-Пирдоп и на второкласните пътища Мездра-Нови Искър, при Юндола, Асеновград-Смолян и на третокласния път Рила-Рилски манастир.

Това посочва в писмен отговор до депутат министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Лиляна Павлова. Общата дължина на Републиканската пътна мрежа у нас е близо 20 000 км., отбелязва БГНЕС.

Павлова уточнява, че от няколко години Агенция “Пътна инфраструктура” е започнала поставянето на двойни мантинели в участъци с опасни завои, които служат за омекотяване при евентуален удар и пречат на излизането на моториста извън пътното платно.

Опасните участъци се уточняват след предоставяне на данни за концентрацията на пътнотранспортни произшествия от Главна дирекция “Пътна полиция”.

“Монтирането на мантинели на остри завои вече се включва като изискване при подготовката на технически проекти за рехабилитация на пътища от републиканската пътна мрежа, както и при строителството на нови пътни отсечки”, допълва министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка.

Системата за защита на мотоциклетистите е една от задачите, посочени в Националната стратегия за подобряване безопасността на движение по пътищата на България 2020, става ясно още от писмения отговор на Павлова.

Actualno.com припомня, че от КАТ неколкократно са предупреждавали през годините, че мотористите и пътниците на двуколесни моторни превозни средства (МПС) попадат в групата на уязвимите участници в пътното движение и точно заради това Законът за движението по пътищата (ЗДвП) е категоричен, че водачите им трябва да бъдат внимателни и предпазливи към тях.

Мотопедистите и особено мотоциклетистите са особено застрашени от попадане в опасна ситуация поради това, че превозните им средства са изключително маневрени и бързо развиват по-висока скорост, отбелязват още от Националната полиция.

Също както водачите на автомобили, така и управляващите двуколесни превозни средства, трябва редовно да проверяват спирачките, светлините, състоянието на гумите, амортисьорите, веригата и другите системи, които гарантират тяхната сигурност от гледна точка на техническата изправност.

В рисковата група участници в пътното движение попадат също велосипедистите и най-вече пешеходците.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес