Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Горивата по родните бензиностанции би трябвало да останат стабилни

27 ноември 2015, 11:33 часа • 3966 прочитания

Сегашните цени на течните горива по бензиностанциите ще се запазят стабилни в краткосрочен план. Това прогнозира изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев.

В основата на тази стабилност са котировките на суровия петрол на межродните пазари. От значение е и курсът на лева спрямо долара.

Делчев отказа да коментира факта, че някои бензиностанции във Варна намалиха значително цените на горивата на дребно, предаде КРОСС.

Времето ще покаже дали тези цени са реални и дали ще бъдат трайни, каза той. Според Делчев явлението във Варна поставя няколко въпроса - за произхода на продаваните горива, за тяхното качество, както и за коректността на търговците, които прилагат такива практики на пазара.

Бензиностанциите се проверяват периодично на пет-шест месеца, а внезапните проверки могат да бъдат по всяко време. Каква е процедурата за прием на гориво на бензиностанциите и какви са мерките за контрол на бензиновите колонки показа Стоянка Гарванова управител на обект в бензиностанции Петрол.

На всяка бензиностанция има т.нар. пълнеща точка, където са вливните фунии, обясни Стоянка Гарванова. Тя добави, че на това място всички бензиновози се скачват с вливните фунии и горивото преминава в резервоарите и от там в бензиновите колонки. Гарванова обясни, че бензиновозът идва с придружаващи документи от базата, където е натоварен с нареждане за експедиция, с декларация за съответствие и данъчен акцизен документ, както и маршрутен лист.

При пристигане на бензиновоза се проверяват всички пломби и се преминава към скачване с вливните фунии. Бензиностанциите се зареждат почти всеки ден. Част от мерките за сигурност включват да бъдат заземени и парите през въздуховози. След приключване на доставката, онлайн директно се изпращат данните към НАП през касата, така че това, което е натоварено от базата и това, което е дошло тук при нас, трябва да е едно и също.

Главен експерт от Българския институт по метрология обясни, че проверката на бензиноколонките се прави с хеталонни метални мерници. Максимално допустимата грешка е 0.5% за светлите горива. При 20-литровия мерник допускът е 100 мл. Той обясни, че се правят три измервания с различен дебит. От направената проверка се оказа, че няма нарушение на нормите. Околната температура оказва влияние върху горивото и по тази причина се прави този допустим аванс в количеството на горивото.

Подобни измервания се правят веднъж годишно регулярно и планово. Освен това винаги, когато се наложи ремонт на колонките, се прави подобно измерване. В случай, че при проверката на колонката има по-голямо несъответствие в отмереното гориво, колонката се затваря.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес