Бежанската криза, която настъпи на Стария континент, въобще не е страшна от европейска гледна точка. Населението на Европа е преживявало и много по-сериозно мигрантски вълни, обобщи пред Радио „Фокус” – Велико Търново историкът проф. Милко Палангурски.
Той припомни, че през 1944-45 година в Европа са преселени над 15 млн. души. Според него, българите се смятат за толерантни към останалите народи, но всъщност нещата не стоят точно така. Той уточни, че толерантността е относително понятие. „Винаги има нещо, което замърсява, „картината”.
Това трябва винаги да имаме предвид, когато оценяваме поведението. Мен лично ме плаши понятието „ограничаване“ на права, свободи, законови понятия, или каквото и да е ограничаване на онова, което наричаме конституционни правомощия, защото в историята има много случаи, в които властва идея за създаване на „единна нация“, „единен народ“, посочи още историкът.
Той припомни и, че този термин се е използвал при кризите, свързани с преселвания у нас от 1941, 1943 и 1989 година. „Така че нека да внимаваме с лозунгите, защото лозунгите много бързо се превръщат в реално действие. Бежанската криза въобще не е страшна от европейска гледна точка”, увери проф. Милко Палангурски.