Държавата ще спести на Българската православна църква няколко милиона лева за изваждането на нотариален акт за патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Поправката ще мине през закона за местните данъци и такси, тъй като промените в Закона за вероизповеданията зациклиха и скоро няма да видят бял свят, предаде Стандарт нюз.
Още: Младежите от "Дьо Моле България" почетоха паметта на Апостола Васил Левски (СНИМКИ)
Още: Нова парламентарна комисия ще мисли законодателство за пътната безопасност
А властта вече се ангажира да спре позора църквата да е без документ за собственост за най-големия храм в България.
Реформата вече мина през ресорните парламентарни комисии, в четвъртък ще влезе на първо четене в пленарната зала, съобщи пред "Стандарт" шефът на бюджетната комисии Йордан Цонев.
От 1 януари 2014 г. регистрираните вероизповедания ще са освободени от данък за придобитите храмове, молитвени домове и манастири, които се ползват за богослужения, както и поземлените имоти, върху които са построени.
Още: Подаръците, на които децата истински се радват
Още: "Агрион" връчи земеделски Оскар-и
За нотариалния акт на "Св. Александър Невски" църквата моли всяка нова власт, но досега всички опити са били директно или заобиколно пренебрегвани. Последно общината обеща да направи данъчна оценка на катедралата, която се очаква да излезе. Тъй като няма други документи за собственост, БПЦ трябва да вземе нотариалния акт по давност. При издаването му обаче освен нотариални такси се дължи местен данък от 2,5 на сто от данъчната оценка, обясниха юристи пред "Стандарт".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Тъй като храмът на практика е безценен, се очаква тя да е много висока. По груби изчисления на духовници данъкът за придобиване щеше да е между 2 и 3 милиона лева - пари, които Св. синод няма. Липсата на нотариален акт е пречка църквата да кандидатства за реставрация на "Св. Александър Невски" по европрограми.
Със същите законови промени всичките храмове на всички регистрирани вероизповедания ще бъдат освободени и от такса смет. В момента някои общини не събират местния налог от молитвените домове, но това става с решение на местните парламенти.