Това, че Турция свали самолет на руснаците, е потвърждение, че подкрепя "Ислямска държава". То се знаеше, че я подкрепя тайничко, макар че публично се казваше, че е против. Но тя винаги е пропускала джихадисти от цяла Европа, които пренасят оръжие. Турция купуваше и нелегално петрол от „Ислямска държава“ на нищожни цени и така на практика я финансираше. Това коментира пред Topnovini.bg директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров.
Тази сутрин Турция свали руски бомбардировач, за който твърди, че бил навлязъл във въздушното ѝ пространство без разрешение. Руският президент Владимир Путин коментира, че "свалянето на изтребителя е удар в гърба от съучастници на терористи".
Димитров обясни, че нарушение на въздушното пространство при „военни действия на потенциални съюзници, на каквото се е правела Турция“ е нещо допустимо.
По думите южната ни съседка трябвало да си затвори очите ако наистина руския самолет е нарушил въздушното пространство с един, два километра.
„На война това се случва много често, особено увлечени в разгара на сражението самолети да нарушат леко границата на някоя друга държава. Аз мисля, че наистина руснаците са прави, защото съм служил в авиацията и знам, че ако самолет е ударен над Турция и специално изтребител, който е много тежък самолет, той буквално ще се изтърси на земята, там където е летял - на турска територия“, каза още директорът на НИМ.
Той допълни, че от години Турция умишлено е пропускала потоци с бежанци към Европа, защото когато е поискала ги е спирала, но напоследък не го правела.
Професорът коментира и днешните протести на служителите на библиотеки, музеи и галерии. Демонстрации имаше и в историческия музей, където дори Димитров символично беше заключен с белезници.
„Сложиха ми белезници от 6-ти век, знаете ли колко са неудобни? Помислих си как ли се е чувствал Волен Сидеров. И взех, че и аз си вдигнах ръцете така високо като него“, пошегува се историкът.
Той обясни, че напълно подкрепя служителите си, които взимали „нищожни възнаграждения“. Димитров заяви обаче, че това не е единственият проблем в сферата на културата.
По думите му по-лошо било, че няма пари за дейности- за археологически разкопки, за консервация и реставрация на паметници и за купища други неща, с които се занимават музеите.
„Ако не се замислят, музеите ще се превърнат в едни социални учреждения, където едни хора ще получават заплати и ще си клатят краката, а те трябва да изпълняват своите функции. Музеите не са само изложби на старинни предмети. Това е най-малката има дейност“, обясни историкът и допълни, че пари в държавата има, но културата не е приоритет в бюджета.
По думите му изчисления показвали, че, за да може музеите да работят пълноценно са нужни 20-25 милиона, които били „нищожно малко за държава като нашата“.
След мирните демонстраци на служителите в културата, председателят на финансовата комисия в Народното събрание Менда Стоянова се срещна с част от тях. След разговора стана ясно, че Стоянова ще разгледа обстойно исканията им.