По време на турнето си в Европа тийн идолът Джъстин Бийбър посети музея на Ане Франк в къщата, в която се е укривало момичето с близките си. Бийбър прекара един час там и накрая се разписа във възпоменателната книга.
"Това че дойдох тук наистина ме вдъхнови. Ане е била невероятно момиче. Може би днес тя щеше да бъде запалена моя почитателка", написа Бийбър. Този коментар веднага беше качен в сайта на музея на Ане Франк и породи вълна от нападки и критики.
Според някои Бийбър е показал истинско неуважение към еврейското момиче. Според други той просто е сгафил. Трети смятат, че той изобщо не знае с подробности съдбата на Ане Франк. Четвърти пък твърдят, че Бийбър е направил подобен коментар от самозабрава и с цел реклама. Много малко са хората в мрежата, които съзират в бележката на певеца по-специален начин да отдаде почит на Ане Франк.
От къщата-музей на Ане Франк защитават поп-звездата. „Ние се радваме, че 19-годишен посети къщата. Джъстин Бийбър дойде в петък вечер, а по това време можеше да прави и други неща в Амстердам", казва говорителка на музея Матие Мостарт пред медиите.
Вторият скандал, свързан с Франк тръгна от Facebook. В социалната мрежа се завъртя снимка на Ане Франк с коментара към нея "Има хора, които пишат: "Отивам да си взема душ" и после не се включват отново във Фейса".
Коментарът към снимката е шокиращ, защото се подиграва с начина, по който са били избивани евреите в газовите камери на концентрационните лагери. Мнозина обаче поискаха снимката да бъде премахната, като за целта използваха автоматичната система на Facebook, но получиха отговор, че тя не нарушава правилата на социалната мрежа за документите, подтикващи към омраза.
Ане Франк е родена през 1929 година в Германия и е емигрирала през 1934 година с родителите си в Амстердам. За да се спаси от германските фашисти, еврейското семейство се крие от 1942 до 1944 година в тайни тавански стаи в къща в Амстердам - днешният музей.
13-годишната Ане Франк води подробен дневник за времето в скривалището. Днес той е един от най-ценните документи на очевидци на холокоста през Втората световна война. През 1944 г. Ане Франк и семейството й биват открити и депортирани в концентрационен лагер. Тя умира месеци преди края на войната.