Екип учени от университета Бат, Лондонския университет Куин Мери и лабораторията за робототехника в Бристол са разработили микробни горивни елементи, които позволяват да се получи енергия от урината. Работата е публикувана в сп. Electrochimica Acta.
Микробните горивни елементи работят със способностите на някои бактерии да преработват органичните вещества, благодарение на което може да се получи електричество. При това са достатъчни стайна температура и обикновено налягане, което е непостижимо при други начини за получаване на биоенергия.
Изследователите си поставили за цел да направят по-евтини устройствата от такъв тип, както и да повишат изработваната от тях електроенергия.
За създаването на микробни горивни елементи обикновено се прилагат електроди със съдържание на такива скъпи материали като платна. В своята работа учените са решили да се възползват от евтино въглеродно влакно и титанова тел.
За да се ускори реакцията, в микробния елемент се съдържа катализатор, изработен от глюкоза и яйчен белтък. Като източник на енергия се използва урина.
Изследователите проверили ефективността на устройството, променяйки параметрите на отделните му елементи. Оказало се, че увеличението на дължината на електрода с четири до осем милиметра увеличава изходната мощност десет пъти.
Според Джон Чоуле, един от авторите на изобретението, новата конструкция е по-евтина и по-мощна от традиционните микробни горивни елементи.
По-рано учени от Принстънския университет и университета на Флорида са използвали изгнили домати като източник на енергия за микробни горивни елементи.