Определено пълнените чушки са едно от любимите ястия на българите. Повечето домакини ги приготвят с кайма и ориз или постни – с ориз и зеленчуци, с боб, а на някои места ги пълнят дори с картофи.
През горещите летни дни на повечето хора не им се хапват пълнени чушки. Има една рецепта обаче, която ще промени тази нагласа – пълнени чушки със сирене. Приготвя се изключително бързо и лесно и може да се консумира както топло, така и студено. Даже според повечето хора студените чушки пълнени със сирене са още по-вкусни.
Пълнени чушки със сирене
Необходими продукти:
- 7-8 чушки за пълнене
- 3 яйца
- 450 гр. сирене, може и смес от сирене и извара
- 3 с.л. олио
- 2 скилидки чесън
- ½ ч.л. сол
- Пресни подправки на вкус
Пържени пълнени чушки с панировка от брашно и БИРА
За заливката:
- 1 яйце
- 150 гр. заквасена сметана, поне 20% масленост
- Сол на вкус
Начин на приготвяне:
Натрошете сиренето и го сложете в дълбока купа. Добавете яйцата, олиото, нарязания на ситно чесън, пресните подправки и солта. След това напълнете със сместа предварително почистените чушки и ги поставете в тавичка или друг подходящ съд.
Заливка: Разбийте яйцето с заквасената сметана и солта, след което залейте чушките.
Печете ястието в предварително загрята на 200 градуса фурна за 40 минути или до зачервяване.
Бон апети!
Защо редовната консумация на чушки е полезна за здравето ?
Чушките са с ниско съдържание на въглехидрати и са богати на множество витамини и минерали. Всички сортове чушки съдържат фибри и фолиева киселина, както и магнезий, мед и витамини В1, В6 и Е.
Подобрява зрението
Пиперките съдържат над 30 вида каротеноиди и помагат за защита на очите, като предотвратяват заболявания, поглъщайки вредната синя светлина, която навлиза в очите.
Предпазва от възпалителни процеси и артрит
Чушките намаляват риска от развитие на някои видове артрит и други възпалителни процеси, благодарение на два фактора – съдържанието на витамин С и бета-криптоксантин.
Има благоприятен ефект при анемия
Понеже чушките са богати на витамин С, те увеличават усвояването на желязо от червата.
Понижава риска от появата на ракови заболявания
Каротеноидите, които се съдържат в чушките, са мощни антиоксиданти, които могат да предотвратят появата на някои видове рак, като деактивират свободните радикали, които увреждат клетките.
Има благоприятен ефект върху сърдечно-съдовата система
Високите нива на антиоксидантите кварцетин и зеаксантин помагат в борбата с окисляването на лошия холестерол, който е склонен да се прикрепя към стените на артериите, когато се окислява. Фолиевата киселина е друго съединение, което е важно за здравето на сърцето и кръвоносните съдове.
Вкусна лятна салата от печени чушки и кисело мляко
Подобрява състоянието на кожата
Чушките съдържат големи количества провитамин А, който организмът превръща във витамин А. Горният и долният слой на кожата имат нужда от него, а когато има достатъчно количество в тялото, може да се неутрализира увреждането от слънцето.
Повишава настроението и качеството на съня
Ако от известно време нямате настроение и лесно изпадате в депресия, то трябва да наблегнете на консумацията на чушки. Витамин В6, който се съдържа в тях, помага на мозъка да произвежда серотонин и норепинефрин – това са химикали, които влияят на настроението.