Българският президент Росен Плевнелиев започва днес двудневно официално посещение в Сърбия по покана на колегата си Томислав Николич, предаде специалният пратеник на БГНЕС Пламен Йотински. Това е визита, която отразява, от една страна, добри намерения в регионално и двустранно равнище, но също и някои въпроси, които следва да бъдат поставени и на които трябва да се търси решение.
Визитата започва с разговор "на 4 очи" между двамата държавни глави. Остава открит въпросът дали Николич ще "даде отчет" на Плевнелиев как е изпълнил обещанието си, дадено в София в средата на септември 2013 г., че Сърбия ще посвети особено внимание на общините, в които живеят българи. Защо българското национално малцинство /БНМ/ в западната ни съседка се топи с всяка година; и защо районите, населявани от БНМ, са най-бедните в Сърбия и с най-висока безработица. В програмата след това фигурира среща с министър-председателя Александър Вучич. Дали с Николич, дали с Вучич, дали и с двамата Плевнелиев ще обсъди конкретни въпроси като: подписаните договорености за две нови ГКПП по общата ни граница; защо газовата интерконекторна връзка Ниш-Дупница, която Бойко Борисов и сръбските му колеги двукратно подписаха, все още не се строи?
В Белград ще бъдат обсъдени възможностите за задълбочаване на двустранното сътрудничество между България и Сърбия в сферата на търговията и икономиката, енергетиката, образованието, културата и туризма. Стокообменът между двете държави – по данни на нашето министерство на икономиката – хем се топи от 2007 до 2013 г. /от 770,2 млн. евро спада до 636.8 млн. евро/, хем нашият износ намалява и от 595.8 млн. евро е "стигнал" до 373.7 млн. евро. Ще бъде ли обсъждана и ролята на българското национално малцинство в Сърбия - например в Цариброд безработицата е над 50%, а в Босилеград е и повече. Каква тогава е ролята на живеещото в немотия българско малцинство?
В петък, 13-ти март, президентът ни ще се срещне с представители на сръбските делови среди, с които ще бъдат обсъдени възможностите за насърчаване на контактите в бизнеса между България и Сърбия. Не е тайна, че стокообменът между двете държави върви надолу.
В края на визитата държавният ни глава ще положи венец пред паметната плоча на Васил Левски и Георги Раковски в парка "Ташмайдан". След това ще разговаря с представители на българското национално малцинство. Очаква се на тази среща да бъдат повдигнати следните въпроси: защо на ГКПП "Олтоманци" все още няма кантар, т.е. товарни превозни средства не могат да минават от там, което изолира Босилеград от България; защо в основното училище в Босилеград беше закрит пети клас по обучението на български език; защо няма вестник на български език; защо българите могат да се окажат без информационни емисии на български език по електронни медии?