Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отмяна на Закона за социалните услуги искат от "Атака"

06 ноември 2019, 11:09 часа • 3957 прочитания

Законопроект за отмяна на Закона за социалните услуги внасят в парламента независимите депутати Десислав Чуколов и колегите му от "Атака". С приемането на този закон и по-специално на неговите преходни и заключителни разпореди, се променят още 29 закона и по този начин социалната сфера ще бъде изменена трайно и завинаги, алармира Чукулов и отбеляза, че законът е приет през март т.г. и влизането му в сила е отложено за 1 януари 2020 година. По думите му с приемането на този закон извеждането на дете от семейство може да става само по сигнал, включително анонимен и децата могат да бъдат иззети от всяко едно семейство за 24 часа без съдебно решение. "По сигнал ще може да влиза в дома ни социален работник без съдебна заповед и да съставя социален доклад с огромно количество лична информация, както и да се претърсва дома ни - какво има в хладилника, в шкафове, дрехи, кабели...", добави Чуколов.

"Миналата година на 1 юли започна протеста на майките на деца с увреждания, който се проточи през зимните дни на миналата година и в началото на тази бяха приети пакет закони, които да удовлетворят исканията им, а именно Закон за хората с увреждания и Закон за личната помощ, но, използвайки социалната енергия, натрупана от тези протести се получи така, че беше приет Закон за социалните услуги", разказа депутатът. "В преамбюла на българската Конституция е записано, че България е социална държава, а ние въвеждаме социални услуги, а не социални грижи", възрази той и уточни, че в Закона за социалните услуги се казва, че държавата отдава грижата за нейните граждани на частни организации и НПО, въвежда частна инициатива в сектора. "Получава се така, че частни фирми и НПО изземат държавни функции и могат да наложат задължителни социални услуги, извършвани от лица, наричани доставчици на социални услуги", поясни той. 

Законът за социалните услуги се внася от Министерския съвет, но е изготвен от социалното министерство от зам.-социалния министър Султанка Петрова от квотата на ВМРО, уточни още Чуколов. Той се обяви категорично срещу предвиденото в закона аутсорсване на държавни услуги на частни фирми и НПО. "Огромната власт, която се дава на частни НПО и фирми, включително чуждестранни е недопустимо", категоричен е Чуколов. Самите извършители на социалната услуга щели да определят размера на възнаграждението, алармира още той. "Освен, че ще получават пари от държавата, те ще имат право да изискват пари и от семействата, които ще бъдат подложени на техните услуги, а какъв ще бъде размерът е въпрос, който още не е формулиран", каза още депутатът. 

Част от закона е изработена от лаборатория към департамент "Политика" към НБУ, посочи още Чуколов и възрази, че частни структури изработват закони и влияят на хората, които изработват законите.

"Има достатъчно време до 1 януари, когато би трябвало да влезе в сила Закона за социалните услуги и ще го използваме да убедим народните представители, че е допуснато един закон да бъде приет без достатъчно обсъждане", добави Чуколов и припомни многото митинги в редица градове срещу закона. "Този закон за социалните услуги не обединява българите, той ги разделя. Затова трябва наистина да се обсъди много сериозно и да се види какво точно променя и регулира", подчерта Чуколов и настоя да се потърси отговорност на тези, които са го изготвили, защото законът засяга всички семейства и български граждани.

 

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес