Бежанците, които кандидатстват за помощ от българската държава, ще бъдат разселвани из цялата страна и ще получават безплатно дом, езиково обучение и професионална квалификация в продължение на година.
Общините, които приемат чужди граждани, ще получават финансиране от държавата. Това е предвидено в проекта на Стратегията за интеграция на лица, получили международна закрила до 2020 г., пише "Сега"
Изготвянето на стратегията беше условие, което еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом постави на 25 март, за да може България да получи допълнително финансиране от Европейския съюз. В стратегията няма прогнози колко ще струва интеграцията.
"Сега" направи неуспешен опит да се свърже с Държавната агенция за бежанците, за да научи подробности за финансирането на стратегията.
Документът ще промени изцяло досегашната политика на интеграция, която явно се провали. Той предвижда всички общини да поемат отговорност за бежанците, а не както досега само 3-4. Общините ще декларират сами колко бежанци могат да приемат. Ако няма желаещи, разпределянето на бежанците ще става служебно от Националния съвет за миграция и интеграция, който ще се създаде към социалното министерство. В него ще участва и представител на Сдружението на общините.
За да се включат в програмата за интеграция, бежанците ще трябва да заявят това доброволно, след като получат статут. Те ще подписват договор с държавата и ще получат индивидуален интеграционен план. Чужденците ще учат задължително 6 месеца български език и ще минават часове по социална ориентация. Децата ще се записват в училище. След края на курса чуждите граждани ще бъдат насочвани към професионална ориентация, квалификация, преквалификация. През цялото време ще имат право на здравни и социални услуги.
След изтичането на едната година бежанците вече ще могат да се преместят, където поискат в страната, но ще си поемат издръжката, ще могат да се регистрират като безработни и да получават социално подпомагане по реда, предвиден за българските граждани.
Стратегията ще обхване както получилите хуманитарен статут, така и тези със статут на бежанец. В България в момента някакъв статут имат 2463 души, от които 90% са сирийци. 3408 са в процедура. Половината от тях са на външни адреси, а настанените в центровете на агенцията за бежанците са 2300. 80% от тях са сирийски граждани, от които 37% са деца.
Все още не е решен ключовият въпрос за успеха на стратегията - осигуряването на финансиране. В стратегията е посочено само, че тя ще се финансира с пари от държавния бюджет, фонда "Убежище, миграция и интеграция" на ЕС, Европейския социален фонд и други допълващи фондове на ЕС, както и средства, предоставени от международни институции. Средствата за България по линия на фонда за убежище и интеграция възлизат на 10 млн. евро. С националното съфинансиране сумата достига 13 млн. евро. От тях само 20% са предвидени за интеграция, което е недостатъчно. В същото време тези пари ще бъдат получени едва през 2015 г. Затова авторите на стратегията поставят под съмнение изпълнението й, ако не се намери нужното финансиране.
Публикуването на документа съвпадна с изявление на еврокомисаря Малмстрьом, че ЕС вече няма да дава средства за миграционни политики, както Италия поиска. Апенините изнемогват под натиска от бежанската вълна от Еритрея, Сомалия, Судан, Сирия и Афганистан и неведнъж получиха пари. "Ние нямаме пари", беше краткият коментар на Малмстрьом.