Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БСП иска справка за карантинирани депутати в зала, но им бе отказано

06 ноември 2020, 12:28 часа • 3264 прочитания

Народните представители от БСП поискаха справка от здравния министър Костадин Ангелов, който присъства на заседанието, дали има карантинирани депутати, които присъстват в пленарната зала.

Незнайно защо обаче Симеонов отказа информация за второто. Разреши обаче почивката. Припомняме, че нарушението на карантината е наказуемо.

Още с началото на днешния пленарен ден управляващи и опозиция влязоха в остър спор, който прерасна в заплаха от страна на левицата да сезират Конституционния съд и в броене на... "телата" на народните представители.

Първо, оказа се, ГЕРБ, "Обединени патриоти", "Воля" и част от независимите не можаха да съберат кворум. Както е известно, БСП и ДПС бойкотират заседанията на Народното събрание и не се регистрират. Така направиха и днес.

Председателката Цвета Караянчева даде половин час почивка, за което време трябваше да се съберат необходимите 121 народни представители.

Дори само по себе си това предизвика спор. Причината е, че при последния провален кворум от ОП се оправдаха със заболели от коронавирус колеги и с други, които са под карантина като контактни лица. Но обвиниха за това опозицията, която „пръскала“ вируса в пленарна зала, отказвайки да слага маски.

Така днес, след като таблото отчете от втория опит 121 регистрирани, Иван Ченчев от левицата обяви, че е видял с очите си как депутат от управляващото мнозинство, който официално би следвало да е под карантина, е влязъл в залата, за да се регистрира. Той не назова обаче името на депутата. От Actualno.com се опитваме да се свържем с него и да разберем за кого става въпрос, но до този момент Ченчев не вдига телефона си.

„Не само че управлявате с напазарувана група, а започнахте и болни хора да вкарвате“, обвини управляващите той.

Изказването на Ченчев бе и опит да бъде отложена точката, която ще разглежда бюджета. Но тя бе вече набързо гласувана.

По обясненията на Караянчева, предлагайки изменението в дневния ред, решението трите бюджетите да са извънредни точки е било взето на Председателски съвет, на който от БСП и ДПС не са присъствали. С други думи – от ГЕРБ, ОП и "Воля".

Депутатът от левицата Филип Попов възрази, цитирайки член 79 от правилника, като посочи, че решение на Председателския съвет не стои над правилника за дейността на Народното събрание. И ако бюджетите ще се гледат извънредно в този ден – то това означава нарушаване на закона.

"Председателският съвет няма правомощия да нарушава правилника“, заяви Попов.

Ето какво гласи самият текст:

„Чл. 79. (1) Законопроектите заедно с документите по чл. 76, ал. 1 и докладът на водещата комисия, на която са били разпределени, се предоставят на народните представители не по-късно от 24 часа преди началото на заседанието, в което ще бъдат разгледани. Същият срок, ако Народното събрание не реши друго, се прилага и за разглеждане на законопроектите за второ гласуване.“

Важно уточнение - в случая проектите на бюджети влизат в залата на първо гласуване.

Както и друг път, и днес Караянчева оправда решението с... коронавируса.

По средата от ГЕРБ решиха да "бетонират" крехкия кворум, възползвайки се от текст в правилника, който позволява поименна проверка, но това може да стане само веднъж. Така набързо Караянчева започна да отбелязва имена, в това число на депутати от левицата, базирайки се на това, че ги е видяла с очите си. И изкара 130 присъстващи.

След това се надигна вълна от недоволство, най-вече от страна на БСП. Народни представители и от БСП, както и от ДПС заявиха, че изобщо не са били в залата и не може Караянчева да ги брои като присъстващи, защото някога са били там.

Още по темата вижте в този материал.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес